cakma-bogaz-koprusu

İstanbula yapılması düşünülen üçüncü boğaz köprüsünü, Çinliler yapmak için talip olmuşlar. Çinliler köprü yapımında bayağı tecrübeliler, Çin’deki köprüleri görüpte hayranlığını gizleyemeyenler den biriyim.  

Tahminimce üçüncü köprü tartışmalarına bir yeni tartışma daha eklenecek, “Çin malı köprü” tartışması. Bir çok alanda kalitesiz ürünler getiren ithalatçılar yüzünden Çin mallarının itibarı düşük seviyede. Çin bu itibarını değiştirmek istese de uzun süre bu itibarını değiştiremeyeceğini düşünüyorum. Bunda tek suç ithalatçıların değil, standartlara uymayanları denetleyen Çin mekanizmasının olmaması da önemli etken.

Çin köprü inşaatında bayağı tecrübeli ve bu alanda ilkleri yapan bir ülke, Hangzhou körfezinde, Shanghai ile Ningboyu bir birine bağlayan 36 km uzunluğundaki köprü, Shanghai şehri ile Ningbo şehri arasındaki mesafeyi 5 saatten 2 saate düşürmüş durumda. Bunun yanı sıra, Shanghai dan, Shanghai limanına uzanan 31 km uzunluğunda başka bir köprü daha var. Hepsi bu kadar değil, Çin bunların yanı sıra, Hongkong ile Macao ve Zhuahai arasında da 29 km uzunluğunda bir köprü yapıyor.

Yukarıdaki resimde bulunan köprü bizim boğaz köprümüz değil, Çin’in Jiangsu eyaletinde bulunan Zhenjiang şehrinden, Yangzhou şehrine giderken çekmiş olduğum bir fotoğraf. Arkadaşlar arasında “çakma boğaz köprüsü” diye espirilerimize konu olmuştu.

4 Yorum var
 1. Recep Hilmi Tufan | 1 Eyl 2009 | 23:05:39

  Ben Çinlileri seviyorum arkadaş. En ufak bir şeyi üretemeyip Çin mallarına laf atanlara da gıcık oluyorum.

 2. Erdi | 2 Eyl 2009 | 10:10:02

  yine televizyonları işgal edecek bir konu. Türkleri katlettiği için karşı çıkılacak..

 3. Kazim Goker | 4 Eyl 2009 | 03:40:35

  Erdi arkadas, kim kimi katletmis biraz acikliverde Sangaydayim ben de ogreneyim?

 4. Sevinç | 10 Tem 2011 | 13:49:26

  Çinliler pek çok konuda kendini ispatlamış bir millet.Ben başarılı olabileceğini düşünüyorum.Ayrıca Recep arkadaşım;aynı fikirdeyiz;ben de Çinlileri çok seviyorum.

Yorum yapınız.