cin-makarnasi-la-mian

Çin’de makarna çok yaygın bir yemektir ve çok çeşidi vardır. Çin’in kuzey bölgesi özellikle çok makarna tüketir, hamur işleri de genelde Çin’in kuzey bölgesinde bolca tüketilir.

Çok çeşitte Çin makarnası vardır, Lanzhou eyaletine özgü “La mian”, Henan eyaletine özgü “Hui mian”, Xian şehrine özgü “Dao xiao mian” ve Pekin’e özgü “Zha jiang mian” bulunmaktadır. Bu makarnalar unlarına göre de değişir; pirinç unuyla yapılan makarnalar, buğday unuyla yapılan makarnalar, kara buğday unuyla yapılan makarnalar ve yeşil fasulye unuyla yapılan makarnalar vardır.

cin-makarnasi-daoxiao-mian

Çin makarnası yapılış tarzına göre de farklılık gösterir; çorbalı makarnalar “tang mian”, soslu makarnalar “ban mian”, kızartma makarnalar “chao mian” ve kesme makarna “qie mian” vardır. Birçok soslu makarna vardır, biz temelde onları etli ve sebzeli olarak ikiye ayıralım gerisi Çinlilerin yaratıcılığına kalmış diyelim.

Çin makarnası ile bizdeki makarna arasındaki en büyük farklardan birisi, Çinlilerin makarnalarına koydukları sosların sıvı olmasıdır. Çorba yer gibi yersiniz, genelde içindeki makarnalar yenilir bazıları da soslarını sonradan içerler. Ama “Chao mian” farklıdır, bu kızartılarak yapılan bir makarnadır, sıvı sosu yoktur, dolayısıyla bizim makarnanın servisine benzer.

Çin’de Japonların bulmuş olduğu anlık noodle dedikleri “fang bian mian” çok tüketilmektedir. Paketi açarsınız içindeki sosları dökersiniz, üzerine sıcak su eklediğinizde bir dakika içinde makarnanızı yapmış olursunuz. Çin’de nereye giderseniz gidin sıcak su bulursunuz, üniversitelerde sıcak su odaları vardır, tren vagonlarında iki şey olmazsa olmazdır biri tuvalet diğeri sıcak su odası. Çinliler yolculuk esnasında yemek yeme adetleri vardır, tren ile yolculuk yapan Çinliler de yemek yiyenlerin %98 i bu makarnayı tüketmektedir. Bu makarna Çin’de çok yaygındır.

cin-makarnasi-1

Çinliler erkekli kadınlı çalıştıklarından evlerde genelde hızlı pişecek yemekler yapılır. Türkiye’de göremezsiniz ama Çin’de sokaklarda haşlanmış makarna satılır. Siz haşlanmış makarnayı alır evde sosunu yaparak yiyebilirsiniz. İsterseniz sosu da satın alabilirsiniz.

3 Yorum var
 1. engin | 23 Nis 2010 | 15:29:08

  selamlar,
  bir kaç aydır Wenzhou da yaşıyorum. Burada bolca “la mian” cı var. hani uğur dündar 3 kilometreden görse kapattırır,o kadar pis mutfakları var ama lezzet gerçekten on numara ve burada çok ucuz. bir tabak dolusu sebzeli et yaklaşık 18 yuan yani 4 TL küsur. La mian yani makarna daha da ucuz. İlk başlarda “kirlilik” gözüme çok batıyodu ama gün geçtikçe alıştım, şimdi dışarda yediğim nadir şeylerden biri. ayrıca müslüman olduklarından dolayı kanım kaynıyor. kurban bayramında kurbanımızı bu “la mian” cı abilere kestirdik :) kıssadan hisse, “wo ai la mian” :)

 2. Umit Yilmaz | 15 Şub 2012 | 13:30:58

  Haha 😀 zaten Onemli Olan Alisabilmek , insan alisdigi zaman acaip cani lamian cekiyo , ama bazi lamianciler var , disardan baktigin zaman restoran degilde Tamirhane Sanarsin 😀

 3. eray | 30 Eki 2013 | 01:06:34

  arkadaş ben bunu çok merak ettim ya ama tamirhaneye benziyor dediğiniz zaman biraz tuhaf oldum ya ben oraya gidemeyeceğim yiyemicem ama buraya getirtebilirsem bir tane de olsa yeriz bir gün be :) ama bizim eriştenin yerini tutmaz herhalde

Yorum yapınız.