2009 yılında 9.4 milyar dolar Çin lüks ürünleri pazarının, 2014 yılında 14.6 milyar dolar olarak, dünyanın bir numaralı lüks ürün pazarının Çin olması bekleniyor.

Lüks ürün pazarındaki potansiyel

Dünya’nın en büyük lüks ürün pazarı Japonya’da lüks ürün tüketen kişilerin %81 ini, 45-65 yaş arası tüketiciler oluştururken, %19 luk kısımı 18-45 yaş arası tüketiciler oluşturuyor. Dünya’nın en büyük üçüncü lüks ürün pazarı ABD’de lüks ürün tüketenlerin %70’i 45-65 yaş arasında, %30 u ise 18-45 yaş aralığında. Her iki ülkede de lüks ürün tüketen çoğunluğunu 45-65 yaş arasındaki kesim oluşturuyor. Çin’de ise durum farklı, Çin’de lüks ürün tüketenlerin %80’i 18-45 yaş arası tüketiciler, %20 lik kısımı ise 45-65 arasındaki tüketiciler oluşturuyor.

Çin’in orta sınıfı da büyük potansiyel taşıyor

Çin’de var olan lüks markalarının hedefi zengin kesim değil, onlar nasıl olsa onların ürünlerini tüketiyor. Lüks ürün markalarının hedefinde ise Çin’in yavaş yavaş zenginleşen orta sınıfı bulunuyor. Çin’in sosyal güvenlik yapısının kötü olması nedeniyle, orta sınıf daha çok para biriktirmeyi tercih ediyor. Önümüzdeki yıllarda sosyal güvenlik yapısının iyileşmesiyle beraber, orta sınıfın da lüks ürünlere yöneleceğini ön görebiliyoruz. Buradaki lüks ürün markalarının da ana stratejilerilerini büyük potansiyel barındıran Çin’in orta kesimi oluşturuyor. 2020 yılında ise Çin’in orta sınıfınının 700 milyon kişi olması düşünülüyor.

Çin’de zenginlik önemli bir unsur

Çin kültüründe zenginlik önemli bir unsur, üç kişilik masaya on kişilik yemek gelmesi, kartvizitlerindeki altın yaldızlar hep karşı tarafa zengin görünmek amacı taşıyor. Çin lüks ürünleri hakkında yapılan bir programda, bir lüks ürün gurusunun şu tesbiti,Çinli tüketicileri özetlemeye yeter “Avrupa’da 1.000 $ lık bir üründe %50 zam yaparsanız, Avrupalı lüks ürün kullanıcısı tarafından kazıklanıyoruz diye protesto edilebilir ve satışlarda düşüş yaşarsınız, Çinliler ise aynı durumda alışverişe devam ederler“.

Lüks üründe öne çıkan sektörler

Çin lüks ürün pazarında, Şarap %24, Moda %20, Kozmetik %24, Mücevherat %18 lik kısmını oluşturuyor, geriye kalan %16 kısmı ise diğer ürünler oluşturuyor. Çin lüks ürün pazarında ise şuan Türk markaları bulunmuyor. Dünyaca ünlü lüks markaların mağazaları baz alınarak FELIXUM‘un yapmış olduğu Çin lüks ürün haritasında 40 civarında şehir ön plana çıkıyor. En fazla lüks ürün mağazası ise Pekin ve Shanghay şehirlerinde bulunuyor. Çin’in üçüncü büyük şehri olarak bilinen Guangzhou ise, Pekin ve Shanghay’a nazaran çok aşağılarda görülüyor.

2 Yorum var
  1. […] […]

  2. Enes | 19 Mar 2017 | 10:15:30

    Fiyat farkı çok fazla mı ? Çindeki ki gucci markası yada tr ile arasında tahmini fark ne dir bilgilendirdbilirmisnz

Yorum yapınız.