cine_kiraz_ihracati

Dünya’nın en büyük yaş sebze ve meyve üreticisi olan Çin, 5 milyar dolarlık yaş meyve ithalatıyla da büyük bir ithalatçı. Bu sene itibarıyla Türkiye’nin de kiraz satmaya başladığı Çin, muzdan sonra en fazla kiraz ithal ediyor. Çin ithal yaş meyve pazarı ve Çin’e daha karlı nasıl meyve satabilirsiniz bu yazıda bulacaksınız.

Çin Dünya’nın en büyük meyve ve sebze üreticisi. Çin Dünya’da üretilen sebzelerin yüzde 50’sini, meyvenin de yüzde 20’sini üreterek her iki kategoride de Dünya lideridir. Çin’in yaş meyve üretimi 2000 yılında 126 milyon tondan 2014 yılında 260 milyon tona ulaşmıştır, bu artış trendi devam edecektir. Çin önemli bir yaş sebze – meyve ihracatçısı olmasının yanı sıra, gelişen ve zenginleşen yeni tüketici sınıfıyla önemli bir yaş sebze – meyve ithalatçısıdır.

Çin İthal Yaş Meyve Pazarı

Çin’in yaş meyve ithalatı düzenli olarak yıllık yüzde 10-14 arasında büyümektedir. 2015 yılında Çin’in yaş meyve ithalatı 3,8 milyon tona ulaşarak 5 milyar dolarlık yaş meyve ithalatı gerçekleşmiştir. Hongkong’un yaş meyve ithalatı da 2.2 milyar dolardır. Çin’e girişi yasak olan bazı ülkelerin meyveleri, dolaylı yoldan Hongkong üzerinden kaçak olarak Çin’e girmektedir. Yani Çin ithal meyve pazarının büyüklüğünü Hongkong ile birlikte değerlendirmek lazımdır, toplamda 7 milyar dolarlık bir ithal meyve pazarı bulunmaktadır.

Çin’e en fazla meyve ihracatı yapan ülke, Çin’in güney komşusu Tayland’dır. Tayland Çin ithal meyve pazarından, yüzde 21 pay almaktadır. Tayland’ın 2015 yılında Çin’e yaş meyve ihracatı 1 milyar doların üzerindedir. Tayland, Çin’e en fazla ihracatı 2013 yılında 1,2 milyar dolar ile yapmıştır, baktığımızda 2015 yılında yüzde 12 düşüş yaşamıştır. Çin ithal meyve pazarında yıldızı parlayan hızlı çıkış yapan ülkelerden birisi de Ekvatordur. 2013 yılında Çin’e 20 milyon dolarlık muz satan Ekvator, 2014 yılında 185 milyon dolar, 2015 yılında da 220 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. Filipinlerde 2014 yılında Çin’e muz ihracatında yüzde 100 büyüme gerçekleşse de 2015 yılından itibaren, Filipinlerin Çin’e olan yaş meyve ihracatı düşmeye başlamıştır.

Çin’e en fazla meyve ihracatı yapan ilk beş ülke, Tayland, Şili, Vietnam, Filipinler ve Amerika, Çin’in ithal yaş meyve pazarının %75’ini oluşturmaktadırlar. Çin’de gelecekte ithalatı hızla artmasını beklenen meyve türleri Avokado, yaban mersini, ahududu, böğürtlen, dut ve böğürtlen çileğidir.

cine_kiraz_ihracati_4

Çin’in Kiraz İthalatında Müthiş Artış  

Çin’in en fazla ithal ettiği, Muz, Duryan ve Üzüm ithalatında 2015 yılında düşüş söz konusudur. Kiraz ise iki yıl öncesine nazaran yüzde 100 büyüyerek, muzun ardından Çin’in ithal ettiği ikinci meyve durumuna yükseldi. Kiraz’ın bir diğer önemi de Türkiye’nin şuan Çin’e sadece kiraz satabiliyor olması. Çin 2015 yılında en fazla ithal ettiği meyveler sırasıyla; Muz (772 milyon dolar), Kiraz (672,5 milyon dolar), Üzüm (586 milyon dolar), Duryan (568 milyon dolar), Kivi (266 milyon dolar). Türkiye’nin Çin’e ihraç etmeyi planladığı bir diğer ürün olan Narenciye ithalatı ise 165 milyon dolar. Kiraz ihracatındaki artışın temel sebebi, Amerika ve Şili’nin Çin’de yürütmüş olduğu başarılı pazarlama çalışmalarıdır. Bu sayede iki ülkede Çin’e olan kiraz ihracatlarını yüzde 100 artırmış durumdalar. Türk basınında çıkan gerçek dışı haberlere aldanmayın, Türkiye olarak bu sene Çin’e pek bir kiraz ihraç etmedik.

Türk İhracatçısının Çin Pazarını Öğrenmesi Gerekir

Türk ihracatçılar, Çin’de bazı lüks süper marketlerde kirazın kilosunun 90 dolara satıldığını baz alarak, kendi kirazlarını Çin’e daha yüksek kar marjlarıyla satmaya çalışmaktalar. Öncelikle Çin’de her kiraz perakende de 90 dolara satılmıyor, kilosu 9 dolara da kiraz var, ithalatı yapılmış, risk payı ve kar marjı eklenmiş, perakende satış fiyatı 9 dolar. Türk ihracatçısının Çin pazarını 90 dolardan değerlendirdiği durumda pazarı gerçekçi değerlendiremez. Üstelik kiraz denildiğinde Çinlilerin tercihi Şili ve Kaliforniya kirazından yana, Türkiye’de kiraz var mı henüz Çinli tüketici bilmiyor. Türk kirazı muadillerine göre iyi mi kötü mü onu da bilmiyor, bildiği iyi kirazlar Şili ve Kaliforniya’dan geliyor. Çinlilerin Türk kirazını öğrenmeleri ise Türk ihracatçısının çabasıyla doğru orantılı olarak zaman alacak. Çin pazarı, Türk ihracatçısının kendi kafasında oluşturduğu gerçek dışı hayallerle örtüşmeyen bir pazar. Türk ihracatçısının pazardaki gerçekleri anlaması, gerçek stratejiler oluşturması gerekiyor. Çin’e yüksek fiyattan kiraz satmak istiyorsanız hem çok çalışmanız, hem de risk almanız gerekiyor.

cine_kiraz_ihracati_2

Türk İhracatçısı Çin’e Daha Karlı Nasıl Meyve Satabilir?

Tüm meyve ihracatçısının, özlemle beklediği konuya geldik. Çin’e karlı meyve satmak mümkün mü? Bu konu bizim Türk meyve ihracatçısının istediği ama çoğunun zahmete girmemek üzere yeltenmeyeceği bir iş. O yüzden de Türkiye’nin, Çin’e olan yaş meyve ihracatı hep devede kulak olarak kalacak. Amerikalı, Şilili, Güney Afrikalı satacak, Türkler bakacak. Yapmayacaklarını bilmeme rağmen, bu yöntemlerin bazılarını yazacağım, nasıl uygulayacakları ve karlarını daha fazla nasıl maksimize edeceklerini öğrenmek istiyorlarsa gelsinler görüşelim.

1. Direk Süpermarketlerle Çalışın: Süper marketler direk ithalat yapmakla uğraşmazlar, direk süpermarketlerle çalışmak için Amerikalı, Şilili firmaların yaptığı gibi Çin’de şirket kurmanız, ürünleri ithal etmeniz gerekecek. Bu sayede aradaki ithalatçı, genel distribütör, lokal distribütörü aradan çıkararak, karınızı yükseltebilirsiniz. Süpermarketler ile iletişim kurmanız, onlara güven vermeniz, ve onları ikna etmeniz gibi kolay işleri geçtik galiba !

2. Direk Manav Zincirleriyle Çalışın: Büyük manav zincirlerinin bazıları kendi ithalatlarını kendileri yapmaktadırlar. Onları sizin ürünlerinizi ithal etmeye ikna etmeniz gerekecek. Bazı manavlarda sizin ithalatı yapmanızı isteyebilir. Çin’de şirket kurma işini kafanızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var.

3. E-Ticaret Siteleriyle Çalışın: Çin’de sadece meyve satan e-ticaret siteleri bulunmaktadır, direk onlarla çalışabilirsiniz. Bazıları direk ithalat yapsa da, bazıları sizin ithalatı yapmanızı isteyebilir. Bu sayede kar marjlarınızı daha yukarı çekebilme şansınız olur. Tabi bunları yapabilmeniz için zaman, para harcayacak ve risk alacaksınız.

cine_kiraz_ihracati_3

Türkiye, Çin’e Neden Tarım Ürünleri İhraç Edemiyor? 

Türkiye, Çin’e sadece yaş meyve sebze değil, et ve süt ürünleri, hatta un’da ihraç edemiyor. Türkiye olarak, Çin’deki bu kısıtlamaları Türkiye’den çözmeye çalışıyoruz. Burada bu işleri Ticaret ateşelerimiz takip etmeye çalışıyor. Çin’e tarım ürünleri ihracatındaki başarılı ülkelere baktığımızda, elçiliklerinde tarım ateşeleri görüyoruz. Amerika’nın Çin’deki elçiliğinde tarım dairesinde 600 kişinin çalıştığı söyleniyor. Bizim Çin’de tarım dairesi adında bir birimimiz henüz yok, tarım ateşesinin görevini Cumhurbaşkanına yaptırıyoruz. Cumhurbaşkanı gelince anlaşma nerede tıkandıysa o konuyu görüşsün, çözsün beklentisi içerisindeyiz. Bu şekilde 8-10 yılda sadece kiraz ve antep fıstığı önündeki engeller kalktı. Görüşülmesi, çözülmesi gereken bir sürü konu daha var, kısmet Cumhurbaşkanının bir daha ki ziyaretini bekliyoruz !

Türkiye bu anlaşmaları çözemediği için, İpek Yolu Projesindeki tarımsal alandaki fırsatlardan yararlanamıyor. Bugün baktığımızda, Bulgaristan, Beyaz Rusya’nın sırf İpek Yolu ağında olduğundan dolayı Çin’e süt sattığını görüyoruz. Amerika 600 tarım personelini boşuna çalıştırmıyor, geçtiğimiz aylarda Amerika Çin ile sadece üç kalem üründe (domuz eti, soya, mısır) 5 milyar doların üzerinde anlaşma imzaladı. Şili, Çin’e 971 milyon dolarlık yaş meyve satıyor, bizim gıda ihracatımız 100 milyon dolar civarında. Tarım anlaşmalarının çözülmesiyle, İpek Yolu Projesindeki fırsatları takip edecek birimlerin oluşturulmasıyla, 100 milyon dolarlık gıda ihracatı, 2-3 sene de 1-2 milyar dolara çıkarılabilir.

Türkiye’nin, Çin’e tarım ve gıda ürünleri ihraç edememesinin önünde, devletin de ihracatçının da payı büyük. Türk ihracatçısı her şey hazır olsun, ben sadece satayım, gidip pazar oluşturmakla, markalaşmakla uğraşmayayım diyor. Devlettin de Çin’de kaçan balıktan haberi yok. Sonuç Çin çok uzak ne devleti ne ihracatçısı gerçekten uğraşmak istiyor. Devletin ve ihracatçının, Türkiye’deki boş gündemlerle oyalanmayı bırakıp, bu pazarlara eğilmesi lazım.

3 Yorum var
  1. Recep Hilmi TUFAN | 28 Ağu 2017 | 18:10:48

    Çin gibi büyük bir pazara bu alanda giremediğimize çok şaşırdım. Türk girişimcilerin bunu kaçırmaması gerekirdi.

  2. Yavuz Selim ŞEN | 29 Ağu 2017 | 04:03:06

    İki ülke arasında anlaşmalar imzalanırsa, Türk iş adamının keyfi gelirse satarız :)

  3. serdar selvi | 8 Eki 2017 | 10:47:23

    satış ve tarım birimlerinin ataselıklerde acil oluşturulmas gerekir.

Yorum yapınız.