wenjiabao_npc

Çin Başbakanı Wen Jiabao, küresel ekonomik kriz yüzünden, 2009’un bu yüzyılda ülkenin karşılaştığı en zor yıl olacağını bildirdi.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, Çin Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Çin ekonomisini canlandırmak için 585 milyar dolarlık bir yatırım programına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Çin’de yıllık ekonomik büyümenin yüzde 8 olmasının hedeflendiğini kaydeden Başbakan Wen, ayrıca tüketim düzeyini ve tüketici talebini artırmayı da amaçladıklarını kaydetti.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, kentlerde 9 milyon yeni iş yaratmayı ve yerel yönetimlerin harcamalarını yüzde 25’e yakın oranda artırmayı umduklarını kaydetti.

Wen Jiabao, “1,3 Milyar nüfusa sahip gelişmekte olan bir ülke konumundaki Çin’de belli bir ekonomik büyüme düzeyini koruyabilmek, kentsel ve kırsal bölgelerde yaşayanlara daha fazla iş olanakları yaratabilmek, insanların gelir düzeyini artırmak ve sosyal istikrarı teminat altına almak açısından şart.” dedi.

Çin’in küresel ekonomik krizden çok olumsuz yönde etkilendiği konusunda açık sözlü konuşan Başbakan Wen Jiabao, ülkesinde sosyal güvenlik koşullarının ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğunu bildirdi.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, siyasi ve askeri konularda Tayvan yönetimiyle görüşmeye de hazır olduğunu açıkladı.

1 Yorum var
  1. Ebubekir | 5 Mar 2009 | 19:47:05

    gittin çine adamların dengesinide bozdun be abi 😀

Yorum yapınız.