baishezhuan

Bugün anlatacağım hikaye Hangzhou da ve Zhejiang da geçmektedir, Çin’in en meşhur hikayelerinden birisidir. Bu yazı dizimizdeki ilk yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hikayemiz de kadınlar yılan mıdır ? sorusunun cevabını bulamıyacaksınız ama önceden yılan olan sonradan güzel olan iki kızın, hikayesini bulacaksınız.

Bai she zhuan hikayesi

Eski Çin’de iki tane yılan varmış biri beyaz diğeri ise yeşile çalan bir renkteymiş. Yılanlar sonradan iki adet güzel kız olmuşlar, beyaz yılanın adı “bai su zhen” ama insanlar ona “bai niang zi” diyorlarmış. Rengi yeşil olan yılanın adı ise “xiao qing”. Beyaz yılan (bai niang zi) abla, yeşil yılan (xiao qing) ise kız kardeş.

Bu iki kız kardeş, hangzhou’nun en güzel yeri olan xihu da dolaşırken xu xian adında bir yakışıklıyı görmüşler. Bai niang zi bu yakışıklıya aşık olmuş, bir sihirbazlık yaparak yağmur yağdırmış. Mecburen hepsi bir bota binerek eve dönmek zorunda kalmışlar. Botta giderken, xu xian de bai niang zi dan hoşlanmış, sonra bunlar evlenmişler. Bu çift, Çin ilaçları satan bir eczane açmışlar.Bir gün Fa hai isimli bir rahip gelerek, xu xian’e karısının ve karısının kız kardeşinin yılan olduğunu anlatmış ve dikkat etmesini söylemiş. Xu xian bu rahibin sözlerine itibar etmemiş ama şüphede kalmış birazda.

Dragon bot festivali gelmiş, eski Çin’de dragon bot festivalinde bütün çinliler, xiong huang içkisi içerlermiş. Xiong huang çinlilerde kullanılan bir ilaç, yılanlar xiong huang dan korkarlarmış.  Xu xian da karısından bu içkiden içmesini istemiş, karısı yapacak başka birşey olmadığını anladığına birazcık içmeye ikna olmuş. İçkiden biraz içmiş ama fenalaşmış uyumak istemiş, uykuya dalınca bai niang zi tekrar yılana dönmüş. Xu xian karısına bakmak için odasına gittiğinde yatakta kocaman bir yılanın yattığını görmüş ve korkudan ölmüş. Bai niang zi, uykudan uyandığında tekrardan insan olmuş ama kocasının öldüğünü görünce çok üzülmüş. Tanrı mekanına gitmiş (Çinliler tanrının bir adada yada bir dağda yaşadığına inanıyorlar) oradan bir bitki almış ve onu kocasına yedirmiş, kocası tekrardan hayata dönmüş.

Hayata dönmüş dönmesine de korkudan daha önceden ona karısının yılan olduğunu söyleyen rahibi aramaya başlamış. Rahibi benim ilk gittiğim tapınak olan Zhe jiang da bulunan jiao shan tapınağında bulmuş. Rahip ona tapınağın içinde yaşamasını söylemiş. Yılan kardeşler xu xian’ı aramaya koyulmuşlar, xu xian’ı jiao shan tapınağında bulmuşlar. Yılan kardeşler rahibi dövmeye başlamışlar, bai niang zi yine bir sihirbazlık yapmış, tapınağın yanından geçen Çin’in en uzun nehri olan Yangzi nehrinden büyük bir suyu tapınağa atmaya çalışmış. Bu harekete rahip müdahele etmeye çalışmış, su bu sefer başka yere gitmiş ve bir çok kişi ölmüş. Yılan kardeşler tekrardan Hangzhou ya dönmüşler. Bunların peşinden xu xian de hangzhou ya dönmüş.

Yılan kardeşler bir gün Xihu da gezerken xu xian ile tekrar karşılaşmışlar. Xu xian karısı olan bai niang zi yı çok özlemiştir, karısı da onu çok özlemiştir. Bu iki aşık Xihu daki  Çin’in en önemli aşk köprüsü Duan Qiao da birbirlerine sarılmışlar. Bu köprünün fotoğrafları xihu yazımızda mevcut buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada yılan kardeşlerin ufağı xiao qing, xu xian ı öldürmek istemiş, ama ablası yapma ben onu çok seviyorum dediğinden öldürmemiş. Bu çift tekrardan birleşmişler ve bir erkek çocukları olmuş.

Bu arada rahip, bai niang zi yı bulmuş ve onu xihu da bulunan bir kulenin içine kapatmış. Bu duruma kocası çok üzülmüş ve Zhejiang daki Jiao shan tapınağına dönmüş ve rahip olmuş.

Eski Çin’de krallar tarafından yapılan bir sınav varmış bu sınavda başarılı olanlar bölgelere, şehirlere görevli olarak atanıyorlarmış. Bai niang zi nın oğlu büyüdüğünde bu sınavı birincilikle bitirmiş ve annesinin kapatıldığı kuleye gelmiş. Annesi ona bakıyor o annesine bakıyorken, bu hüzünlü tablo karşısında tanrı çok duygulanmış ve kule parçalanmış annesi o kuleden dışarı çıkmış ve birbirlerine kavuşmuşlar. Bai niang zi, sahip olduğu eczanesinden parası olamayanlara bedava ilaç vermiş ve hep iyilik yapmış.

Hikayeninde bu şekilde sonuna geldik, bayan okurlarımızın affına sığınarak bu hikayeden çıkarılacak sonuç, her güzel kıza aldanmamak lazım yılan çıkabilir aman dikkat :)

2 Yorum var
  1. Dennis | 13 Mar 2009 | 15:28:29

    Bu hikayede anliyoruz ki , güzel bir bayan bir erkeği nasil dize getirebilir.Erkekler olarak güzel bir bayana karşı zaaflarımız var :)

  2. sinem | 14 Nis 2009 | 11:00:39

    valla benim araştımam vardı ama bu hikaye acayip güzel

Yorum yapınız.