cin-put

Çin’de Sichuan eyaletinde, Leshan şehrinde bulunan, “Le shan da fo” isimli put, dünyanın en büyük oturan putudur. Yapımına Milattan sonra 713 yılında başlanmış, 803 yılında tamamlantır, yapımı 90 yıl sürmüştür.

Putun boyu 71 metredir, kafası 14,5 metre, kulakları 7 metre, burnu 5.6 metre, omuzlarının genişliği 24 metre, el parmakları 8.3 metredir. Putun ayağının üzerine 100 kişi aynı anda oturabilir.

Bu putun yapılış hikayesi ilginçtir, Leshan şehrinde bu putun yapıldığı yerde 3 nehir birleşmektedir. 3 nehir ağzında bir çok gemi kaza yapmakta bir çok kişi ölmekte yada zarar görmektedir. Haitong isimli bir budist rahip, buradaki kazaları önlemek için 3 nehrin birleştiği yere büyük bir put yaptırmak istemiştir. Putun orada olan kazaları önleyeceğine inanılmaktadır. Haitong isimli rahip bir çok yere giderek derdini anlatarak para toplar. Le shan şehrininin lideri, rahip de çok para olduğunu öğrendiği vakit rahipten paranın bir miktarını kendisine vermesini ister aksi taktirde büyük putu yapamayacağını söyler. Rahip ise size bir gözümü bile veririm ama bu paralardan bir kuruş alamazsınız diyerek bıçakla gözünü oyarak şehrin liderine uzatır. Şehrin lideri bu durum karşısında şaşkına döner, ve büyük putun yapımı başlar. Putun omuzlarına gelindiğinde ise projenin mimarı budist rahip Haitong ölür, projeye öğrencileri devam eder ve 90 yıl sonunda büyük put tamamlanır.

3 Yorum var
 1. Pardus007 | 10 Mar 2009 | 01:14:50

  Dünyanın “enleri” (en büyük, uzun…)hakkında pek çok şey okudum, izledim. Ancak bunu ilk kez duyuyor ve resminide ilk kez görüyorum.
  O yüzden böyle bir şeyi daha önce duymamak şaşırttı beni. Yazınızdaki anahtar kelimeleri kullanarak google da arattım Türkçe kaynak olarak sadece sizin site var. Sonra aklıma heykel olarak aramak geldi anca o zaman bulabildim.
  İşe yaramış mı bari ?

 2. murat | 10 Mar 2009 | 03:04:53

  Teşekkürler Çin ile ilgili güzel yazıların için. Çin hakkında birçok şey öğrendim sayende :)

 3. yavuzselimsen | 11 Mar 2009 | 17:19:26

  @Pardus007, o zamanlar işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum ama şimdi o bölgeye bir sürü turist çekerek bayağı işe yarıyor :)

  @ Murat, ben teşekkür ederim, öğrendiklerimizi paylaşıyoruz işte sizin değerli yorumlarınızla daha da güzel oluyor.

Yorum yapınız.