Sevdiğimiz bir abimizdir Muhtar Kent, kendisi ile tanışamasak da RSS den pardon basından takip ederiz kendisini. Lider olarak kendini örnek alır, azmi ve başarısına alkış tutarız. Kendisi çok akıllı adam olduğundan ilk icraatı Çin pazarına el atmak oldu, bir baktık peşinden abimizi Pepsi takip etti, çok uluslu şirket olan Ülker nerede, Cola Turka nerede ?

Coca Cola 2,4 milyar dolara Huiyuan’i satın aldı;

Neyse biz Cola Turka’yı eleştirmeden, Çin içecek pazarına neler oluyor bitiyor eğilelim sonra çuvaldızı Cola Turka’ya batırırız. Sevdiğimiz saydığımız abimiz olan Muhtar Kent Coca Cola’nın CEO su olduktan sonraki ilk icraatı, Çin pazarında Huiyuan içecek firmasını 2,4 milyar dolara satın aldı. Huiyuan şirketini açalım biraz gazsız içecekleri var sadece Çin’de saf meyva suları içildiğinden Fanta Çin’de tutmadı yazdık ama bir arkadaş bununla izah edemezsiz dedi. Coca Cola da pazarda gazlı içecekten çok saf meyva sularının satıldığını gördüğünden gitti Huiyuan şirketini satın aldı. Tabi sadece bunu saf meyva suyu ile açıklayamayız, Coca Cola Huiyuan ile birlikte Çin’in en uç noktolarına kadar gitmiş oldu, yada bundan sonra Huiyuan olduğu her yere gidecek. Huiyuan’in pazardaki tercübelerini, satış ağını satın aldı. Coca Cola, Huiyuan satın aldığında bir Çinliden şu sözleri duymuştum “Huiyuan benim en çok sevdiğim şirketti, artık sevmiyorum”. Çinliler de Türklere benziyorlar biraz sonra unutur tekrar tutkusu oldukları Huiyuan meyve sularını alırlar. Aynı olimpiyat meşalesi protestoları sırasında Carrefour u protesto eden Çinliler, bugün Carrefour dalar tekrardan.

Pepsi Çin pazarına 1 milyar dolara yatırım yapacak

Muhtar Kent abimizin peşinden giden Pepsi’de Çin pazarına 4 yıl içinde 1 milyar dolar yatırım yapma kararı aldı. Pepsi bu yatırımı imalat ve satış kapasitesini artırmak olarak adlandırdı. Bu arada pepsi’nin Çin pazarında gazsız içeceklerle de büyümeye çalıştığını belirtelim.

Cola Turka Çinlilerin ağız tadına göre

Bir şeyi 40 defa söylersek olurmuş bu ikinci söyleyişim otuzsekiz defa daha söylemem gerekiyor. Neyse, neden Cola Turka Çin’de tutar diye iddia ediyorum. Cola Turka şekerli aynı zamanda açıldığında asiti gidiyor ve diğer içişlerimizde asit namına birşey kalmıyor. Benim sevmediğim bir özellik ama bu özellik Çinlilerin umrunda değil, akşamdan bardağı doldurduğu kolayı sabaha içen insanlar, birde şekerli şeyleri çok seviyorlar. Tam Çinlilerin kolası diyorum, Cola Turka Çin pazarına Kele Zhongguo (Cola China) adında girsin kral olur diyorum, hazır bu isimden bahsetmişken ismin patentini alalım :)

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.