cinde-iscilik

2008 yılında küresel krize karşı uygulanan kredi politikasının, hükümet tarafından daraltılması Çin ekonomisinin büyümesini yavaşlatıyor. Konut sektöründe spekülatif satın almaları engelleyen hamlelerde sektörde büyük düşüşlere neden olmuş durumda. Çin hükümetinin ekonomik büyümeyi devam ettirmek için iç piyasada yapacağı hamleler herkes tarafından bekleniyor.

Kredilerin Daralması, Çin Ekonomisinin Büyüme Hızını Düşürüyor

Çin Ulusal İstatistik bürosunun 13 Ağustosda yaptığı açıklamaya göre, geçtiğimiz Temmuz ayında Çin ekonomisindeki büyüme sadece 44 milyar dolar oldu. Bu miktar geçtiğimiz 6 sene de gerçekleşen en düşük büyüme. Yavaşlamanın temel nedeni 2008’deki küresel krizden bu yana Çin hükümetinin ülkedeki endüstri, inşaat sektörü ve diğer işletmeleri destekleyen ve bu günlere getiren kredi politikasının iyice şişerek, 320 milyar dolara ulaşan risklere karşı artık iyice zorlanıyor olması. Önlem olarak hükümetin piyasada olan kredileri daraltması, ekonomik büyümeyi tekrar geriye düşürüyor ve gelecek aylar için tehlike sinyalleri veriyor. Hükümet her ne kadar fazla birşey değişmediğini deklare etsede son yıllarda piyasada yüksek talebe karşı oluşan gölge kredi mekanizmasının (kayıtsız bankacılık) gün geçtikçe yok oluyor olması hükümetin kontrol mekanizmalarının kıskacı daralttığının göstergesi.

Konut Piyasaları Kan Kaybediyor

Öte yandan konut sektöründeki düşüşün nedeni, hükümetin programlı bir şekilde piyasayı gevşetip, kredi ile desteklenen spekülatif satın almayı durdurmak istemesi ve gerçekten ev sahibi olmak isteyenlere kontrollü banka kredileri ile ev satılmasını sağlamak. Özellikle büyük şehirlerde görülen inanılmaz sürekli artan ev fiyatlarının kontrolü ve bu büyümenin devam edemeyeceğini düşünmeden mülk sahibi olanların büyük bir değer kaybını engellemek. Konut piyasasındaki tedbirlerin sonucu geçtiğimiz Temmuz ayında bir yıl öncesine oranla Çin piyasası %18 düştü, son yıllarda görülen en büyük düşüş ve duraklama oldu.

Çin Ekonomiye Nasıl Müdahale Edecek ?

Sonuç olarak Dünya’da ekonomik krizin devam etmesi, Çin ekonomisini 2008 yılına kadar sürükleyen ihracat miktarlarına yeniden ulaşmasını yakın bir gelecekte imkansız olduğunu gösteriyor. Çözüm olarak hükümetin iç piyasaların istikrarı ve tüketim sürekliliğini sağlayan, yeni programları uygulamaya sokması gerekiyor. Bunu nasıl uygulayacaklarını önümüzdeki aylarda göreceğiz. Unutmayın Çin’de hiçbir şey açık ve net değildir, tesadüfde değildir.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.