23 Nisan, bugün Çin Günlüğünde biri Pekin’den diğeri Shanghay’dan iki şeker gibi konuğumuz var. Başbakan koltuğunu verirken bizde blogumuzu verelim dedik. Fazla sözü uzatmaya gerek yok, bugün blog Anila ve Almila’nın.

Almila Meng – Pekin

Benim Türkçe ismim Almila Meng, Çince ismim ise Meng Xing Yu, şimdi 6,5 yaşındayım. Çince ismimin anlamı “yıldız yağmuru”, aslında babam doğduğum gün hava yağmurlu olduğu için, hem Türk hemde Çin bayrağında yıldız olduğu için koymuş bu ismi. Annem Türk, babam ise Çinli. Bana Türkçe’yi anneannem öğretti, şimdi güzelce konuşabiliyorum. Atatürk’ü annemden öğreniyorum, bana büyüyünce okuyabileceğim Atatürk’ü anlatan tüm kitapları odamın kütüphanesine diziyor annem.

Ben çok şanslı olduğumu düşünüyorum, neden mi ? Benim her zaman iki tane çocuk bayramım varda ondan. Biri Türk, biri Çin, 23 Nisan ve 1 Haziran. Benim ayrıca bir dileğim var, bir 23 Nisan bayramında Ankara’ya gidip Atatürk’ü ziyaret edeceğim. Hem Türkiye benim doğduğum yer neden olmasın değil mi ?

Çin’in başkenti Pekin’den, öncelikle tüm Türk çocuklarının ve sonrada benim gibi olan tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutluyorum.

Hoşçakalın – Zaijian

Anila Bonfil – Shanghay

Merhaba,

Benim adım Anila Bonfil, bu sene 9 yaşındayım. İzmir’de doğmuşum ama bebekliğimden beri Shanghay’da yaşıyorum. Uluslar arası bir okulun 3. sınıfına gidiyorum. Okulda Çince ve İngilizce öğreniyorum, yaz tatilinde Türkiye’de Türkçe okuma yazma öğrendim. 7 yaşında bir kardeşim var o Türkçe konuşuyor ama okuyup yazamıyor. Annem ve babamın Türkiye’den aldığı kitapları ben ona okuyorum.

Biz her yıl Shanghay’da 23 Nisan kutluyoruz. Bu güzel bayramı Atatürk çocuklara armağan etmiş. Biz de diğer çocuklar ile bir araya gelip Türk dansları yapıyoruz. Yabancı ve Çinli arkadaşlarımızı çağırıp Türkiye’yi tanıtıyoruz. Bu yıl Türkçe şarkıda söyleyeceğiz, ilk başta güzel söyleyemiyorduk ama Pınar abla çok güzel öğretti.

Türkiye’deki 23 Nisan kutlamalarını hiç görmedim, okulum yüzünden Türkiye’ye sadece tatilde gidebiliyoruz ama annem ve babam söz verdi, kardeşim biraz büyüyünce bizi Ankara’ya Anıtkabir’e götürecek.

Hepimizin 23 Nisan bayramı kutlu olsun.

Bizde sizin bayramınızı kutluyoruz, hepinizi kocaman öpüyoruz.

Shanghay’da 23 Nisan kutlamaları

Shanghay’da 23 Nisan kutlamaları 25 Nisan pazar günü, Shanghai International School’un Hongqiao kampüsünde yapılacaktır. Davetiye gelmemiş olabilir, burayı okuyorsanız artık davetlisiniz. Detaylar yazının başındaki fotoğrafta mevcut !

2 Yorum var
  1. mehmet rıdvan muslu | 24 Nis 2010 | 06:03:35

    şu anda 15 gündür taylanddayım kalkar kalkmaz 23 nisan kutlamaları konulu yazınızı okudum ve ağlıyorum.ömrünüze bereket sevgili yavuzselimsen.

  2. Can Yurdaer | 27 Nis 2010 | 11:19:23

    Ya işte ya Türk’üz her heryerdeyiz….

Yorum yapınız.