cin-gida-urunleri

Çin helal gıda için anlaşmalar yapmak üzere Türkiye’ye 65 kişilik heyet ile çıkarma yaptı. Bu heyet Türkiye’deki gıda firmaları ile görüşmeler yapacak. 

Çin gıda alanında birçok fırsat sunuyor, katıldığımız gıda fuarlarında, gıda üzerine yapmış olduğum araştırmalarda birçok bakir alan görüyorum. Çin’in önemini şuan için az Türk firması keşfetmiş durumda, birçok firma Çin pazarına girmeye korkuyor. Çin pazarında başarılı olmak o kadar kolay değil, Çin pazarında başarılı olan Fındık Tanıtım Grubuna baktığımızda, Çin’de operasyonun olduğunu görüyoruz. Operasyonun başında bulunan Pınar hanım ise 4 yılda sabırla Çin pazarında başarılı olduklarının altını çiziyor.

Çin’de bulunan Türk ürünleri Tariş Zeytinyağı, Dimes meyva suyu ve Yeni Rakı. Burada bulunan 3 Türk firmasının da Çin’de operasyonu yok. 18-21 mayıs arasında Shanghai da yapılan gıda fuarında 6 Türk firması gıda fuarındaydı, bunların ikisi zeytinyağı firması, ikisi gıda katkı maddeleri firmasıydı.

Çin pazarına girmek isteyen gıda firmalarımıza Çin pazarında başarılar diliyorum.

4 Yorum var
 1. Muharrem ARDALI | 21 May 2009 | 18:40:39

  Yavuzcum, heyet gitti de…
  Bosbakanin aciklamalarida bu cabalari bosa cikaracak cinsten.
  http://cin-ithalat.blogspot.com/2009/05/cin-urunlerine-savas-acan-basbakan.html
  Fakat takiptesin, takdirim seninle!

 2. yavuzselimsen | 21 May 2009 | 19:08:03

  Başbakanın açıklamalarını duydum, Çin’den ithal edip Türkiye’de üretilmiş gibi gösterilen mallara karşı tepki. Bu tür ürünler yapanlara karşı açılmış olan bir savaş söz konusu. Başbakan değişik silahlarını kullanarak Çin mallarına karşı önlem alabilir, kota koyar, mevcut kotaları artırır gibi gibi… Ben haklı buldum açıkcası, üslubuna takıldıysan, kasımpaşalılığına ver :)

 3. Muharrem ARDALI | 21 May 2009 | 19:15:00

  Evet, siyaset benim işim değil, en azından Çinde kaldığım sürece…
  Bu yazıyı okumanı tavsiye ederim:
  http://www.haber7.com/haber/20090513/Cinle-degil-kimle.php

  kib

 4. yavuzselimsen | 21 May 2009 | 19:27:17

  Cihan abiyi takip ediyorum, kendisiyle Çin ekonomisinin hızlı yükselişinin ekonomik ve sosyal sonuçları, Fudan üniversitesi Türk kulübü, Çin pazarına girmek isteyenler nelere dikkat etmeli diye Çin Günlüğü TV için 3 bölüm çekim yaptık. Yayına girmesini bende dört gözle bekliyorum.
  Gelecek ay büyük bir diplomasi dönecek Çin ve Türkiye arasında, bu gelişmelerin ticareti geliştirmesini umuyoruz. Gelecek daha güzel olacak Muharrem abim, size de çalışmalarınız da başarılar diliyorum. Siyaseti herkes yapıyor biz işimize bakalım en iyisi, bizim için fazlasıyla yapanlar var :)

Yorum yapınız.