beitaichufang-yasgunu

Çin’in en ünlü yemek dergisi “Bei Tai Chu Fang” ın 7. yaş yılı partisi dolayısıyla Çin gıda sektörü bir araya geldi. Shanghai’da “Lost Heaven” restoranın da düzenlenen gecede, Çin’de faaliyet gösteren gıda firmalarının üst düzey yöneticileri ve özel davetliler vardı.

Türk olarak sadece benim davetli olduğum gecede, Starbucks’ın Çin CEO su, birçok yabancı gıda firmasının CEO su ve genel müdürleri bulunuyordu. Restoranın önünde bulunan derginin 7. yaş dönümünü gösteren platforma önce adımı yazdırdılar sonrada bir hatıra fotoğrafı çekip bana verdiler. Derginin baş editörü tarafından benim ismim kapıdakilere daha önceden bildirildiğinden çok itibarlı karşılandım. Üst katta ise beni derginin baş editörü Ren Yunli bekliyordu, kendisiyle Çin yemekleri üzerine bir röportaj yapmıştım.

ren-yunli

Ren Yunli ile bir masaya geçtik ve oturduk, bu sırada yemek alımları başladı. Beraber yemek aldık, Yunnan yemeklerini daha önceden denemediğim den, onun önerdiği yemekleri seçtim. Çok seçici olmuşum ki 20 çeşit yemekten iki çeşit seçebildim. Domuz eti ve acı olmayan iki çeşit yemek vardı da diyebiliriz.

fildisi

Adı gibi cenneti andıran bu restorantta, Çin’in Yunnan bölgesinin yöresel yemeklerini tatma fırsatı buldum. Loş ışıklı bir ortam, Yunnan’ın meşhur filleri unutulmamış, sahte fil dişleri ve Yunnan’a özgü şık dekore edilmiş bir mekan. Shanghai’da yaşayanlara tavsiye ederim güzel bir restoran, Shanghai da üç yerde bu restorandan varmış.

Etkinliğin ilerleyen bölümlerinde, Japonya’dan kalorisiz şeker ithal eden bir Shanghai’le bayan ile tanıştık. Şeker sektörü üzerine konuştuk, Sweets China fuarından bahsettik, Çin şeker sektörünün %30 ithal olarak yurt dışından geliyormuş, % 70 ise Çin içinde üretiliyormuş.

ceo

Çin’in en meşhur yemek dergisi Bei Tai Chu Fang’ın bağlı bulunduğu grubun CEO su Tim beyle tanıştım. Kendisi Avustralyalı ve iyi derece Çince konuşuyor. Türk olduğumu söyleyince Türkiye’den Doğan Holdingi biliyorum dedi, önceden Romanya’da beraber bir iş yaptıklarından bahsetti ve Doğan Holdinge kesilen son cezadan. Türkiye’ye hiç gitmediğini ama çok gitmek istediğinden bahsetti. Kendileri gelecek haftalarda şirketimizi ziyaret edecek sonrasında beraber Türk restoranına gidip yemek yiyeceğiz.

Eve gitmek için dışarı çıktığımda yağmur ile karşılaştım, yağmurun dinmesini beklerken, İspanyol zeytinyağının Çin sorumlusuyla tanıştım. Kendisiyle Çin zeytinyağı pazarı ve İspanyol zeytinyağları üzerine biraz muhabbet ettik. Beklediğimiz restoranının önüne taksi gelmediğinden benim şemsiyemle, beraber taksi aramayı teklif ettim. Bu yağmurda birde taksi arkadaşı olduk, gelecek hafta tekrardan buluşup zeytinyağı hakkında daha detaylı görüşmek için ayrıldık.

Son olarak Bei Tai Chu Fang dergisine nice seneler diliyor, derginin baş editörü Ren Yunli başta olmak üzere, Tim bey ve tanıştığım tüm sıcak kanlı insanlara teşekkür ediyorum.

2 Yorum var
  1. Kazim Goker | 13 Kas 2009 | 05:32:48

    Yavuzcum yazdiklarin cok guzel. Ama bir resim cektirmen lazimdi bu gurme bayanlara..

  2. yavuzselimsen | 13 Kas 2009 | 12:14:31

    Kazım abim çektirdik ama, fotoğrafları şirketin fotoğrafçıları çektiğinden benim elime hemen ulaşmadı, ben ise hemen yazmak istedim bu geceyi :) Betty Kitchen sitesinde, TV sinde yer alırım :) CEO larıyla da fotoğraflarım var.

Yorum yapınız.