Çin fırıncılık ve pastahanecilik sektörü 2008 – 2009 yılları arasında krize rağmen büyük gelişme göstermiştir. Çin fırıncılık ve pastahanecilik sektörünün 2012 yılına kadar büyük gelişme göstermesi bekleniyor.

Çin fırıncılık ve pastahanecilik sektörü gelişiyor

Dünya’da fırıncılık ve pastahanecilik sektöründe en hızlı gelişen ülkelerin başında Çin geliyor. Çin’i sırasıyla; Hindistan, Endonezya, Güney Afrika, Rusya, Sudi Arabistan, Kolombiya, Şili, Meksika ve Brezilya izliyor. Dünya’da fırıncılık ve pastahanecilik sektöründe gelişen ülkelerin tablosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Yeşil Çaylı ekmek yaptılar

Çin’de satılan ekmek çeşitlerine göre Çinlilerin en çok tercih ettiği ekmek yumuşak, kepekli sandviç ekmeği. Meyve aramolı ekmeklerin bulunduğu pazarda, yeşil çaylı ekmek de mevcut. Çin’de pastahane tarzı yerlerde şekerli hamur işleri ağırlığını gösteriyor. Çin’deki pastahanelerde Fransız tarzı unlu mamuller en yaygın ve tercih edilenleri oluyor. Çin’de birçok yabancı firmada da bu alanda faaliyet gösteriyor.

Hasret çekenlere Türk ekmeği

Türkiye’de yediğimiz tekli odun ekmeği de burada Fransız ekmeği diye, iyi bir ambalaj ile 10 RMB’ye (2.2 TL) satılıyor. Shanghay’da Türk ekmeğine hasret çekenlere ve özleyenler “Boulangerie Française” de mis gibi Türk ekmeğini bulabilirsiniz. Boulangerie Française, Xujiahui’de Metro City’nin alt katında yeni açıldı, başka yerlerde de varsa altta yorumlarda paylaşabilirsiniz.

5 Yorum var
 1. wasabi | 23 Tem 2010 | 17:25:03

  3 ay öncede yazmıştım…bizim pastacılar çin e akın etse iyi olur…köprünün altından sular geçmeden

 2. Sangay Rehberi | 23 Tem 2010 | 17:42:11

  Şangay Rehberi’nde kısa bir süre sonra “evde kolayca Türk ekmeği yapmanın yolu” yazısı yazmayı planlıyorum.. Önce yapmamız lazım tabii, sonra yazıcaz :)

 3. Yavuz Selim ŞEN | 24 Tem 2010 | 13:17:18

  Wasabi, Çin’de her alanda fırsat var ama rekabette çok üst düzeyde, stratejisi iyi olan, yenilikçi olanın ön planda olduğu bir pazar konumunda.

 4. volkan göksu | 24 Tem 2010 | 21:10:01

  Yavuz Bey rekabet, farklılaşma, strateji konusunda haklısınız ama, fransız zincir pastahaneleri de bi şeye benzemiyor Çin de. Büyük açık var bu sektörde; Türkiye 1 numara olur..

 5. Yavuz Selim ŞEN | 25 Tem 2010 | 06:06:11

  Volkan Bey, Fransız unlu mamülleri sadece Fransız zincirlerinde değil, Çinli, Japon ve Tayvanlı zincirlerde de satılıyor. Dolayısıyla pazarda belli bir isimleri var. Türk ürünleri bir numara olur demek, iddiadan öteye gidemez, çok çalışmak gerekir, ve bu alanda pazara giren büyük Türk firması da yok. Shenzhen’de açılan bir Türk pastahanesi var.

Yorum yapınız.