Çin catering ve fast food sektöründe büyüme çok hızlı bir şekilde sürüyor. Şanghay’da güçlü yatırım rüzgarları esiyor, Şanghay’ın yatırım cazibesi devam ediyor. Çin pazarındaki son ekonomik gelişmeleri bu yazıda sizlere aktaracağız.

Çin fast food sektöründeki büyüme sürüyor 

Catering ve fast food endüstrisinde büyüme çok yüksek bir hızla devam ediyor. 2015’de endüstrideki kıstasların 4 trilyon RMB’yi aşacağı hesaplanıyor. Yerli ve yabancı restorant zincirlerinin karlılıklarını ve pazar paylarını daha da artırabilmek için küçük şehirler dahil yatırımlarına devam ediyorlar. Örneğin, büyük ve bilinen bir pizza zinciri 4 bin yeni noktaya ulaşmayı hedefliyor.

Şanghay yatırım cazibesini koruyor 

Şanghay’da güçlü yatırım rüzgarları esmeye devam ederken, Şanghay’ın cazibesi de artmaya devam ediyor. Şanghay sınırları içerisinde GSMH 2011 yılında %8,5 artarken, perakende satışlarındaki artış ülkenin büyüme hızını geçerek %13 lük artış gösterdi. Çin genelinde en üst seviyeye ulaşan Şanghay şehrine, yabancı yatırımcılar bir önceki seneye göre %14 daha fazla yatırım yaptı ve yatırımlarının bedeli 13 milyar doları geçti.

Çin kömür rezervlerini korumak için vergi koyuyor 

Çin kömür rezervlerini korumak ve karbon atıklarına karşı yapılacak iyileştirmelerin finansmanı için kok kömürü ve diğer kömürlere uygulanmak üzere vergi başlatıyor. Vergi oranlarının kok kömürü için ton başına 15 RMB, diğerleri için 5 RMB olması bekleniyor.

Çin içme suyu rezervlerini artırmak için fon oluşturuyor

Ülkenin içme suyu rezervlerini artırma ve iyileştirmek için merkez hükümet yerel yönetimlerin desteğiyle 55 milyar dolarlık bir fon yaratıyor. Bu bütçe ile yeni rezervuarlar, boru şebekeleri, arıtma tesisleri kurulacak. Tespit edilen 46.000 kirli su kaynağı ve 1000’i aşkın ırmak, dere ve çay temizlenecek. Bu proje Çin’in son zamanlarda yaptığı en büyük çevre projelerinden bir tanesi olacak.

Çin ekonomisindeki resesyon ciddi hale geliyor

Çin merkez bankası istatistiklerine göre piyasalardaki likidite daha da azaldı. Ocak ayında önceki 6 aya göre bankaların verdikleri krediler de büyük düşüşler oldu ve para arzı geriledi. Kısaca ekonomideki resesyon ciddi hale geliyor. Sebebine gelince hükümetin banka kredileri konusundaki para kontrolü yatırımcıların azalan kredi talebi ve düşen ihracat gelirleri gösteriliyor.

Yabancıların Çin’de ev ve gayrimenkul edinmelerinde yeni uygulamalara geçiliyor

Yabancıların Çin Halk Cumhuriyeti’nde ev ve gayrimenkul edinmeleri ile ilgili olarak yeni uygulamalara geçiliyor. Yeni karara göre bankalarca verilen kredi miktarları ve süreleri daraltılıyor. Özellikle yabancı bankaların mortgage limitleri sınırlandırılıyor. Yabancı bankalar borçlandıkları RMB fonlarında bir seneyi aşanlar anlaşmalar uzun vadeli borçlanma olarak değerlendirilecek. Kısacası Çin’in dışından ya da Çin’de yerleşik yabancılar ev edinmek için orta ve uzun vadeli mortgage alamayacaklar. Bu hükümetin konut piyasası için aldığı önlemler dizisinin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

1 Yorum var
  1. aysenurveziroglu | 11 May 2012 | 16:56:10

    Akilli girisimciler icin Cin bir üretim merkezi olmaktan cikip cok cekici bir market haline gelmeye basladi. Keske bizim insanimizda burada gerekli yatirimlari yapip pazarda guclu bir sekilde yer alsa.

Yorum yapınız.