Çin gündemini meşgul eden bazı konuları kısa kısa başlıklar altında sizlerle paylaşacağım. İlk yazımda Çin emlak piyasası, yenilenebilir enerji, Japonya’daki felaketin Çin’e etkileri ve Çin’in çevresel problemleri üzerine kısa kısa paragraflar şeklinde sizlerle paylaşıyorum.

Çin emlak piyasası nereye kadar ?

Çin’de sürekli yükselen ev fiyatları ekonomistleri gün geçtikçe endişelendiren bir konu. Bu endişenin nedeni ise, son on yıl içerisinde konut piyasasında görülen inanılmaz fiyat artışları ve yakın bir gelecekte kırılma noktasına gelip fiyatların hızlı bir düşüşe geçme ihtimali. Haliyle böyle bir hareket sonucunda da yükselen Çin ekonomisinin ciddi bir şekilde sendelemesinin kaçınılmaz olacağı. İşin enteresan tarafı gelir düzeyi sürekli artan ve artan gelirlerini emlak piyasasında değerlendiren vatandaşların bu riski göz ardı edip, aldıkları dairelerin boş kalması pahasına da olsa inanılmaz bir hırsla yatırımlarına devam etmeleri. Ayrıca belediyelerinde vergi gelirlerini artırmak için inşaat izinlerini daha kolaylıkla vermeleride piyasanın çökme riskini artırmakta. Bu anormal büyümeye karşı bir denge oluşturmak için hükümet düşük gelirli insanların alabileceği ya da kiralayabileceği 36 milyon ev inşa edip, 2015 yılına kadar bitirmeyi planlıyor.

Japonya’daki felaket, Çin’deki tedarik sistemini vurdu

Japonya’da yaşanan doğal afet nükleer santrallerin hasar uğraması, küresel ekonomi ve tedarik sistemini sarstı. Bu güne kadar başarıyla işleyen az stokla çalışarak maliyeti düşüren tedarik zinciri, Tsunami sonucunda gelişmiş ülkelerdeki sisteme derin bir darbe vurdu. Özellikle otomotiv sektöründe bu etki çok hızlı bir şekilde kendini gösterdi, yedek parçası ve otoboyasında darlıklara yol açtı. Çin’de de üretim bazı sektörlerde bundan etkilendi özellikle Japon firmalarıyla ortaklık yapan ve üretimlerinde bazı parçaları Japonya’dan getirenler en çok etkilenenler arasında.

Foreign Exchange Options ticareti serbest

Çin bu aydan itibaren yerel bankalara sadece kendi aralarında olmak üzere, yabancı para birimlerini Yuan/RMB’deki artış karşısında dengeleyebilmek için foreign exchange options ticaretini serbest bıraktı.

Çin çevreyi koruyan otomobil istiyor

Çin hükümeti otomobil firmalarına verdiği üçlü destek programını kesti, buna karşılık kırsal bölgelerde motor gücü 1.6 litrenin altındaki otomobil satış vergilerinde indirime gitti. Bu hareketin esas amacı olarak karbon dioksit oranlarını düşürmek ve çevreyi koruyan otomobil üretimine yol açmak olduğu söyleniyor. Ayrıca dünyanın en büyük otomobil üreticisi olarak ülkenin petrol ürünleri tüketimini dengelemek. Bu gelişme üzerine, yerli ve yabancı Çin’de yerleşik tüm otomobil üreticileri küçük motor kapasiteli otomobil üretimi elektrikli otomobil üzerine yaptıkları yatırımları artırmaya başladılar.

Çin rüzgara güveniyor

Çin içerisindeki Moğolistan bölgesinde ülkenin mevcut elektrik üretiminin yarısına eşit 13 Giga watt gücündeki rüzgar turbini yatırımı bu yıl sonunda devreye alınacak ve Çin Halk Cumhuriyeti 2015 yılına kadar bölgedeki rüzgarden elektrik üretimini 30 Giga watt’a çıkartacak.

Rare Earth Metal piyasasındaki fiyat artışları

Çin Rare Earth Metal piyasasındaki yüksek teknoloji ürünlerinde kullanılan Scandium Lanthan Cerium Europium gibi metallerin fiyatları iki misli arttı. Hükümetin bu metallerin satış vergilerini artırması bekleniyor.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.