Engin_Kugu

Engin Kuğu, Çin’e staj yapmak için geldi, bar da tanışmış olduğu kişi sayesinde Pırlanta işine başladı. Bugün Şanghay Elmas Borsa’sına kayıtlı şirketiyle, pırlanta pazarında başarıdan başarıya koşuyor. Şanghay Elmas Borsa’sındaki en büyük boyutlu taşı (20 karat) satarak, sektörde adından söz ettiriyor.

Şanghay Elmas Borsa’sındaki rekor 20 karat ile hala Engin Bey’e ait. Çin pırlanta sektörünün önemli şehirleri, Shenzhen ve Şanghay’da Engin Kuğu sektördeki yabancı oteriter olarak kabul ediliyor. Sektör uzmanı olarak birçok Çinli TV tarafından bilgisine başvuruluyor. Sizlere bu enteresan öyküyü, Engin Kuğu’nun ifadeleriyle sunmanın gururu içerisindeyiz.

Çin’deki Pırlanta Türk, Engin Kuğu ! 

2002 yılının Mayıs ayında 3 aylık staj için Çin’e geldim. Bilkent stajımı kabul etmedi. Çin’e gelmeden önceki Çin’e bakış açım ile Çin’e geldiğimde gördüklerim arasında büyük farklılıklar vardı. Bende Çin’de okuyup, Çin’i öğrenmeye ve Çin’de bir maceraya atılmaya karar verdim. Bu doğrultu da Pekin’de bir üniversitede Çince ve iş yönetimi üzerine eğitim gördüm. Elmas sektörüne girişim ise tamamen tesadüf üzerine gelişti. Öğrenciyken barda tanışıp dost olduğum İsrail’li bir arkadaş, iki sene sonra ailesinin elmas işi yaptığını ve Çin’de güvenilir birilerini aradıklarını söyledi. O zamana kadar onun İsrail’in en büyük elmas firmalarından birinin oğlu olduğunu bilmiyordum. 2006 yılında Shenzhen’de ofisimizi kurarak işe başladık. 2006-2011 yılları onlarla çalıştım. 2011-2013 yılları arasında, Dünya’nın en büyük toptan pırlanta firmalarından Dehres’in Çin Genel Müdürü olarak çalıştım. 2013 yılında ayrılarak, New York’un en büyük nadir taşlar satıcısı olan Ultimade Diamond’un Çin’deki ortağı hem de yöneticisiyim.

Neden Çin’de Elmas

Çin elmas da yeni bir ülke, 1990 larda Çin elmas ile tanışmaya başladı. Çin’in geçmiş Başbakan’ı Wen Jiabao’nun eşinin de elmas sektöründe faaliyet göstermesininde etkisiyle, elmas sektörünün gelişimine ağırlık verildi. Sektör bu sayede hızla gelişerek, Dünya’nın en büyük ikinci elmas kesim ve üretim merkezi konumuna geldi. Çin, Hindistan’ın ardından, Dünya’nın en büyük elmas kesim merkezi olmasının yanı sıra, Amerika’nın ardından da en büyük pırlanta pazarı. 20 yılda bu kadar hızlı gelişim tabi ki inanılmaz. Dünya mücevher pazarı yaklaşık 184 milyar dolar. Çin mücevher pazarı 75.8 milyar dolar, Dünya pazarının %41.2 sini Çin oluşturuyor. Çin mücevher pazarının  %30-%40 ı pırlantalı mücevherler oluşturuyor.

Engin_kugu_2

Çin pırlanta pazarı yıllık %10’un üzerinde büyüyen bir pazar hatta bazı seneler büyüme oranları %20-30 ları buldu. Bu büyüme hızında en büyük faktör değişen Çinli tüketici alışkanlıkları. Çin’deki her sene 10 milyonun üzerinde düğün yapılıyor. Evlenen çiftlerin eski hedefleri ev ve arabaydı, şimdi bunlara pırlanta da eklendi. Pırlanta Çin’e öyle pazarlandı ki, Çin kültürünün parçası haline geldi. Evlenmek isteyen erkek, evlenmek istediği kişiye mutlaka pırlanta ile evlilik teklif etmek zorunda. Hatta Çin’de 1 karatın çevirisi 100 puan, 1 karatlık taş ile evlilik teklif eden damat adayına, 100 puanlık damat deniliyor. Sektöre baktığımız zaman bunu bizde çok rahat görebiliyoruz, 2006 yılında 2 karatlık taş sattığımızda göbek atıyorduk, ama geçen sene burada 20 karatlık 1 milyon 350 bin USD lik taş sattım.

Çin pazarı hem volüm olarak hem de taş büyüklüğü olarak hızlı şekilde büyüyor. Çin’de pırlantayı yatırım aracı, kolay taşınabilir para olarak da alanlar var. Ayrıca pırlanta Çin’de başarının sembolü haline gelmeye ve sınıf göstergesi olmaya başladı. Artık Çinliler elması sadece evliliklerde değil, bir statü aracı olarak da görüyorlar, bu da satışlarımızı olumlu yönde etkiliyor.

Çin Pırlanta Pazarı Olgunlaşıyor

2006-2011 yılları arasında pırlanta pazarı çok hızlı büyüdü, Dünya’daki ekonomik durgunluk yavaş yavaş Çin’de de başladığı için bizim pazarda da büyüme oranları düştü. Banka kredileri ile taş alan firmalar, bankaların kredileri kesmesi sonucu mal alımlarını düşürüp, konsinye taş alımına ya da uzun vadeli ödemelere başladı. Bu da sektörü son yıllarda olumsuz etkiledi. Piyasalardaki belirsizlik, bankaların tutumu, borsa ve emlak sektörünün iyi durumda olmaması da tabi büyük etken bizim için.

Çin pırlanta pazarının büyümesinin yavaşlamasında başka bir etken daha söz konusu. Bu sadece pırlanta pazarı için geçerli değil, Çin lüks ürün pazarıda bu sene yavaşladı. Çin hükümetinin kemer sıkma politikası, pahalı hediyeleri yasaklaması ve rüşvet ile olan mücadelesi neticesinde, lüks ürün pazarı büyüme hızı düştü. Biz buna dez avantaj olarak bakmıyoruz, pazara baktığımızda büyük ebatlı taşların satışında azalma varken, evlenmek ya da hediye olarak alınan küçük taş pazarında, hem taş boyunda hem de taş adetlerinde büyüme var. Geçmişte balon şeklinde büyüyen Çin pırlanta pazarının, olgunlaşmaya başladığını ve gerçekçi büyüme rakamlarına ulaştığını söyleyebiliriz. İnsanlar daha bilgili şekilde pırlanta alıyorlar.

engin_kugu_3

Çinliler İnternete Bakmadan Pırlanta Almıyor

Dünya’nın en fazla internet kullanıcısının olduğu Çin’de insanlar internete bakmadan pırlanta almıyorlar. Online pırlantacılar, tüketicilerin bilinçlenmesinde ve pırlanta pazarının olgunlaşmasında büyük paya sahipler. Yaşlı teyzeler bile ellerinde pırlantanın özelliklerinin yazılı olduğu kağıtlarla gelerek, o pırlantanın aşağı yukarı kaç para olduğunu bilerek geliyorlar. Bilinçli tüketiciler, gelecek için bizlere umut vadediyor.

Bankalar ile birlikte online perakendecilerin artması da, sektörü ödeme konusunda etkiledi. 4-5 yıl önce %80 peşin, %20 konsinye satıyorduk, şimdi bu oran %30 peşin, %70 konsinye olmuş durumda. Çantalarla gelen nakit para döneminin artık bittiğini söyleyebiliriz.

Çin’de Her Şey İlizyon

Pırlanta sektörü bana Çin’i ve Çinlileri daha iyi tanımamı sağladı. Milyon dolarlık arabaya binen, 100 bin usd lik saati olan müşterim bana 100 bin USD’yi 2-3 ayda ödeyebilirken. Eski kıyafetler giyen, işe otobüs ile gidip gelen müşterim, 1 milyon USD’yi bana bir kaç günde transfer ettiği zamanları gördüm. Herşeyin gerçekçi olmadığı bir pazardayız, pazardaki herşey maalesef ilizyon, bunu bilmemek ya da yanılgıya düşmek bizim sektörde bize pahalıya mal olabiliyor. Her şeye rağmen Çin bize gelecek vaat eden bir pazar ve inanıyorum ki Çin 2020 yılına kadar Dünya’nın en büyük pırlanta pazarı olacak. Çin çok farklı bir Dünya ve bu Dünya’da başarılı olmanın yolu Çinlileri tanımaktan geçiyor. Ben Çin’i çok güzel bir ormana benzetiyorum, herşeyi bulabilirsiniz fakat yolunuzu bulamazsanız kaybolup gidersiniz.

Çin’de Başarılı İş Adamlarımızla Yaptığımız Diğer Röportajlar

5 Yorum var
 1. osman | 16 Haz 2014 | 13:45:34

  Tebriklerimle,
  OSMAN KIDIK

 2. Çerkez | 16 Haz 2014 | 20:24:20

  Haklısın insanın bunu kısa zamanda başarması için Çok zeki olması ve en önemliside ENGİN KUĞU olması Yani RAGIP KUĞU nun genlerine sahip olmsı gerekir.Ötesindede çok başarı gördüğüm bu değerli insanı kutlar.mutluluklar dileriz…

 3. ünal acar | 18 Haz 2014 | 11:40:42

  Takdire şayan …

 4. Mehmet OZTOPRAK | 23 Haz 2014 | 12:27:17

  Ben bu basari hikayesinin en yakin tanigi sayilirim . Seni daha iyi yerlerde gormek dilegiyle …

 5. Kader Aydıngöz | 26 Şub 2015 | 01:42:48

  elimde elmasçı kaşığından büyük elmas var tüm evrakları mevcut ve yasal fakat alacak insan bulamıyorum çünkü oldukça muhteşem bir para söz konusu bunu alabilecek güç kimde var.yardımcı olurmusunuz lütfen.

Yorum yapınız.