Çin ekonomisi 2004 yılından bu yana, bu senenin ilk çeyreğinde bütçe açığı verdi. Çin euro yatırımlarını artırırken, sıkı para politikalarına devam ediyor.

Çin ekonomisi bütçe açığı verdi

2004 yılından bu yana Çin ekonomisi bu senenin birinci çeyreğinde ilk defa bütçe açığı verdi. İthalat miktarı ihracattan 1.02 milyar dolar fazla olarak gerçekleşti. Ülkedeki ticaret hacmindeki dengeler değişmeye başladı ve büyüme ihracata bağlı olmaktan çıkmaya başladı. İlk üç ayda GDP %9.7 artarken, tüketici endeksi %5,4’e yükseldi.

Enflasyona karşı, faiz oranlarında ayarlama yapılıyor

Enflasyona karşı dengeleme yapmak için faiz oranlarında bu sene iki defa daha ayarlama yapılması bekleniyor, şu sıralar enflasyon %4,6 olarak seyrediyor. Döviz paritelerinin Yuan/RMB değişimine karşı, Çin döviz piyasasında yenilikler yapılması ve bunların yakın bir gelecekte uygulamaya alınması bekleniyor.

Hükümet sıkı para politikalarına devam ediyor

Sıkı para politikasının devam edeceği kesin, içeride ve dışarıda oluşacak olumsuz piyasa hareketlerine önlem olarak bankalardaki rezerv (RRR) miktarlarının ayarlanmasına gidiliyor. Bu senenin dördüncü ayarlaması %0.5 olarak uygulamaya girecek ve bu orta ve büyük bankalardaki rezervler toplamını 360 milyar RMB’ye çıkaracak. Hükümetin dengeyi korumak için bu uygulamayı önümüzdeki aylarda da devam ettireceği bekleniyor.

Çin euro yatırımlarını artırıyor

Avrupada dördüncü büyük ekonomi konumunda olan İspanya’nın hükümet bonolarını Çin alıyor. İspanya başbakanının ziyareti sırasında konu ile ilgili olarak anlaşmalar tamamlandı. Böylelikle Çin euro yatırımlarını artırmış oluyor.

Çin temiz enerji yatırımlarına devam ediyor

Temiz enerji ile ilgili olarak yatırımlar devam ediyor, 736 milyar dolarlık yatırım rüzgar ve bio mass den elektrik üretim tesislerine harcanacak.

BRICS ülkeleri aralarında ticaret hacmi artıyor

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika arasındaki ticaret hacmi gün geçtikçe artmakta, Çin’in bu ülkelerle olan ticaret miktarları milyar dolar olarak; Brezilya ile 16, Hindistan ile 17.5, Rusya ile 15.5 ve Güney Afrika ile 10.6 milyar dolara ulaşmıştır.

1 Yorum var
  1. peer | 15 Haz 2011 | 16:38:56

    bundan şu sonucu çıkarabilirmiyiz
    bundan sonra ticaretimizi euro üzerinden
    yapmamız gerekiyor….

Yorum yapınız.