Çin pazarındaki hareketlilik dünya ekonomisine pozitif etkileri olurken, Çin dünyayı krizden çıkarabilir mi ? Çin ekonomisi de artık yavaşlamaya başladı.

Çin ekonomisi yavaşlamaya başladı. Dünya’da büyük yatırımlara giren Çin, Amerika ve Avrupa’da bitmek bilmeyen kriz ortamının etkilerini yaşamaya başladı. İç piyasa şu sıralar hareketliliğini sürdürsede önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde büyük bir durgunluk yaşanması söz konusu. Bununla birlikte eyalet yönetimlerinin ve altındaki yerel yönetimlerin merkez hükümete olan borçları %60’ın üzerine çıktı. Merkez hükümetin bütçe rezervleri bu borçlanmaları karşılayacak güçte olsa dahi, bu borç büyümesinin baskısı düşündürücü boyutlarda.

Önümüzdeki yıl yerel yönetimlerin özellikle inşaat faaliyetlerini daraltması büyük bir olasılık. Maliye bakanlığı ekonomiyi soğutmak için bankalara verdikleri kredilerin karşılığının %75’ini rezerv olarak tutmak zorunluluğu getirdi.

Yatırım şirketleri dünyada yaşanan ekonomik krizin devam etmesi, piyasalardaki genel düşüş ve yavaşlama belirtilerini göz önüne alarak üst düzey yöneticilere halka açılma planlarını ya da hisse satışlarını ertelemelerini tavsiye ediyor.

Durum böyle olunca Avrupa’nın ve dünyanın gözünü kamaştıran, 3.4 trilyon dolarlık nakit rezervin büyük bir kısmının Euro hazine bonolarına ya da Amerikan hazine bonoların yatırımı olmayacaktır, olsada çok küçük miktarlarda olabilir. Ülkenin enflasyon oranı %6 ortalama ile devam ederken, Çin hükümetinin hedefi kendi ekonomisini ayakta tutan yüksek likidite problemleri üzerine odaklanıp, yüksek harcamayı kontrol altına almak üzere olacaktır.

Sonuç olarak, Çin pazarındaki hareketliliğin dünya ekonomisine pozitif etkileri olmasına rağmen, dünyayı krizden çıkartmasını beklemek hayalden öteye gidemez. Krizde olan ekonomilerin borçlarını hazine bonoları alarak üstlenmesi ve bunun karşılığında kendi büyümesini yavaşlatması ya da ülkenin ihtiyaçlarını karşılamasını azaltması olası bir durum değil.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.