Çin’e olan Deri ve Deri Mamülleri ihracatımız hızla artarken, bizlerde Çin Deri ve Deri Mamülleri pazarını inceledik. Çin’de kümelenen önemli Deri Sanayi Bölgelerini araştırdık ve derledik. 

Çin Deri Ensdüstrisi Derneği’ne göre Çin genelinde 14 tane önemli Deri ve Deri Mamülleri sanayi bölgesi bulunmaktadır. Tüm bu bölgeleri araştırmış olduğumuz yazıyı aşağıda bulacaksınız.

1. Webzhou – Çin’in Ayakkabı Başkenti 

Wenzhou ayakkabı pazarının tarihi bin yıl öncesine Song hanedanlığı zamanına dayanır, o tarihlerden itibaren ayakkabı üretilen şehir Çin’in ayakkabı başkenti olarak anılır. Deri ayakkabının yanı sıra, spor ayakkabısı, çocuk ayakkabıları, lastik ayakkabı, terlik aynı zamanda deri makinaları ve deri kimyasalları, ayakkabı malzemeleri gibi bir çok alanda gelişmiştir.

2. Haining – Çin’in Deri Başkenti 

Çin’in deri başkenti olarak kabul edilir, 1994 yılında 50 milyon RMB yatırımla kurulan “Haining China Leather City”, 95-96 yıllarında 300 milyon RMB ek yatırım yapılarak toplamda 160.000 m2 lik alana ulaşmıştır. Çin’in en büyük deri dağıtım üssüdür, birçok yabancı markanında dağıtım üssü konumundadır. Çin’in en fazla deri ihracatının yapıldığı şehirdir.

3. Xinji – Çin’in Deri ve Konfeksiyon Başkenti

Çin’in deri ve konfeksiyon başkenti olarak kabul edilir. Pekin’e 250 km uzaklıkta bulunan deri şehri 1.500.000 m2 lik alana kurulmuş devasa bir bölgedir.

4. Huadu – Çin’in Deri Ürünleri Başkenti 

Huadu’da bulunan Shiling deri bölgesi, Çin içine deri ürünleri ve türevleri konusunda satış ve dağıtım merkezi konumundadır. Çin Deri Endüstri Birliği tarafından Çin’in Deri Ürünleri Başkenti seçilmiştir.

5. Chongfu – Çin’in Kürk Üretim Kasabası 

Çin içinde kaliteli kürk üretiminde büyük üne sahip olan kasaba, kürk üretimi yanında, şapka süsleri, yakalar, çantalar, gibi birçok aksesuar da üretmektedir.

6. Suning – Çin’in Kürk Başkenti 

Çin’in kürk bankası olarak anılan şehirde kürk ticareti çok eskiye dayanır. Nadir bulunan 48 kürk hayvanının yetiştirilmesi, derilerinin toplanması, işlenmesi ve dağıtımı konusunda önemli bir şehirdir.

7. Chengdu (Wuhou) – Çin’in Kadın Ayakkabı Başkenti 

Sichuan eyaletinin başkenti olan Chengdu şehri, Çin’in en büyük 5 ayakkabı üreten şehrinden bir tanesidir. 3 binden fazla tedarikçinin bulunduğu şehirde Wuhou kasabası kadın ayakkabısı üretiminde uzmanlaşmıştır.

8. Chongqing (Bishan) – Batı Çin’in Ayakkabı Başkenti 

Çin’in doğu bölgelerinde artan işçilik maliyetlerinden ötürü, Çin ayakkabı sektörü Çin’in iç bölgelerine yönelmiştir. Chongqing’de 173 hektar alana kurulan üretim parkı için 1 milyar RMB harcanmıştır.

9. Huidong – Çin’in Kadın Ayakkabı Üretim Üssü 

Çin’in en büyük üç ayakkabı üreten şehrinden biri olan Huidong, %98 oranında kadın ayakkabısı üretmektedir.

10. Daying Kürk Pazarı 

Kürk işleme Daying kasabasının geleneksel işidir, Daying kasabasının 62 köyü kürk işiyle uğraşmaktadır. Yıllık 1.8 milyon kürk giyisisi, 1.5 milyon kürk plakası, 6 milyon adet aksesuar satışı yapmaktadırlar.

11. Tongerpu – Kürk ve Deri Giyim

5 milyon kürk elbise üretimiyle Çin’in en büyük 3 deri elbise üretim merkezinden biridir. Şehirde Deri Elbise Endüstri Parkı kurulmuştur.

12. Baiguo – Bavul ve Çanta Pazarı 

Hebei eyaletinde bulunan ve Çin’in kuzeyine hizmet veren 80.000 m2 lik bir alana sahiptir. Montagut, Pierre Cardin, FV, Lupo di Mare gibi markalar da pazarda yerini almıştır. Çin’in kuzeyine satış ve dağıtım üssü olarak planlanmıştır.

13. Jinjiang Ayakkabı Üretim Bölgesi 

Fujian eyaletinin güney doğusunda kalan şehir, Çin’in en büyük spor ayakkabı üretim üssüdür.  Yılda 700 milyon çift spor ayakkabı üreten üs, 350 bin kişiye iş imkanı sağlamaktadır.

14. Liushi Deri Pazarı 

130 sınıf deri ürünün Çin genelinde %80 inden fazlası bu pazarda dönmektedir. Çin genelinde ham deri ve malzeme pazarının %40’dan fazlası, kaşmirde %30’dan fazlası bu pazarda işlem görmektedir. Burada at, sığır, koyun ve diğer hayvanların derilerinin ticaretini yapabilirsiniz.

5 Yorum var
 1. melih önügören | 6 Eki 2013 | 21:07:45

  sevgili selim şen
  deri sektörüne yön veren bu bilgilerin için sana türkiyr dericileri adına teşekkür ederim.seninle ortak bir arkadaşa sahibiz.ilerde izah ederim seninle çin ayağında bitmiş deri kürksüet ve kaliteli deri konfeksiyon işi yapabilirmiyiz.çok potansiyel bir iş olan deri sektörüne seni sokabilirim şayet konuya sıcak bakarsan lütfen irtibta geç eylülde shangai deydim sorunlu bir işimi halletmek için 1 ay kaldım seninle tanışmayı çok istedim ama olmadı görüşmek üzere
  müh.melih önügören

 2. Toyli | 21 Eki 2014 | 07:31:38

  Iyi günler efendim! Ben Türkmenistanliyim. Yeni üretim için yapmak istiyorum. Yani deriden elbise, ayakkabi gibi bir şeyler üretmek istiyorum. Bunun için sizin bana yardimci olmanizi rica ederim. Eger bana yardimci olursaniz cok sevinirim. Suanda Turkmenistanda deriden hic bir sey uretilmiyor. Deri elbiseler de yurt disindan geliyor. O yuzden bana uretim icin gereken malzemeleri ve makinalari bulabilir misiniz? Yoksa da siz razi olursaniz sizinle de ortaklasarak Turkmenistanda bir seyler uretelim. Karar sizin. Cevabinizi bekliyorum… Tesekkurler …. Iyi calismalar…….

 3. Melih Data Deri | 12 Ara 2014 | 12:25:28

  sayın şen
  21 ekimde türkmenistanlı bir arkadaş deri konfeksiyon üretimine girmek istediğini size yazamış.şayet ilgi alanınıza girmiyor ise benim adresimi verebilirmisiniz kendisi ile görüşmek isterim biliyorsunuz türkiyede 20 yılı aşkın deri konfeksiyonu ile ilgilenen bir kişiyim.selam ve sevgiler. bu arada mehmete ulaşamıyorum umarım sıkıntılı bir durum yoktur.görürseniz lütfen aradığımı iletin istanbula gelince mutlaka bekliyorum

 4. Yusuf Yaman | 4 Nis 2015 | 16:52:15

  finisajda göstermiş olduğumuz başarı nedeniyle yurt dışına acılmak istemekteyiz ilgilenenlerin dikktine…

 5. Metin Çalişkan | 5 Ara 2017 | 23:49:25

  Merhaba Arnavutluk ta deri ithalatı yapıyorum ilginize .

Yorum yapınız.