cinde-ucuz-tatil

Tatil sezonun yaklaşmasıyla birlikte, devamlı gezen birisi olarak Çin’de ucuz tatil nasıl yapılır, Çin tatili nasıl ucuza getirilir, bunları yazacağız.

“Ucuz tatil eşittir düşük kalite” diyerek söze başlayalım ama ucuz tatilde yaşayacağınız anılar lüks tatilden daha fazla, lüks tatile nazaran anlatacağınız daha çok şey olacak.

Çin’de yapacağınız seyahatlerde gider kalemleri,

1 – Gideceğiniz yerdeki turistlik mekanların giriş ücretleri,
2 – Otel parası
3 – Ulaşım
4 – Yemek

Çin’de Ucuz Tatil Yöntemleri

1- Gideceğiniz şehirdeki turistik yerleri iyi araştırın, Çinli dostlarınızın şuraya da mutlaka gitmelisiniz dedikleri yerlerin bazıları dikkate alınmayacak yerler olabilir. İyi araştırın, boşuna zamanınızı ve paranızı harcamayın.

2- Gideceğiniz şehrin turizm sayfalarına bakın, yılın belirli dönemlerinde gideceğiniz şehirdeki turizm yerleri bedava olmaktadır. Bu tarihlerde seyahat edin.

3- Gideceğiniz şehirde yaşayan Çinlilerle arkadaşlık kurun, bazı bölgelerde yerel halka turistlik mekanlar %50 indirimli. Biletlerinizi onlara aldırın.

4- Çin’de McDonalds lar 24 saat açıktır, birçok Çinli McDonalds ları otel olarak kullanmaktadır. Kısa yada uzun turlarınızda McDonalds da konaklayın.

5- Çin’in her tarafına yayılmış ucuz otel yada motelleri tercih edin. Motel 168, Hanting Hotel…

6- Kısa mesafeler için Tren yolculuğunu tercih edin, tren biletleri fiyatlarına, tren kalkış saatlerine, kaç saatte gideceğiniz yere varacağına, gideceğiniz yere hangi tip trenlerin gittiğine huoche.com.cn adresinden ulaşabilirsiniz.

7- Trenle 10 saat ve üzeri yolculuklarınız için, trenle uğraşmayın direk uçak bileti bakın. Bazen tren biletinden daha ucuza uçak bileti bulabilirsiniz. Ucuz uçak biletleri için, ctrip.com ve  qunar.com gibi web sitelerine bakın.

Çin Günlüğü iyi sehayatler diler.

5 Yorum var
 1. Uğur Samsa | 26 May 2009 | 10:31:25

  Yavuzcum güzel bilgiler vermişsin. Ben de bir tane ekleyeyim müsadenle. Otel yerine McDonald’s lar haricinde masaj salonlarını da kullanabilirsiniz. Otellere göre fiyatı daha uygun olan masaj salonlarında ayak masajı yaptırıp (otele göre düşük fiyat) ardından orada 5-6 saat kalabiliyorsunuz. Böylelikle hem masaj yaptırmış hem de dinlenmiş olursunuz. Bu arada masja salonlarının gerçekten çok kaliteli olanları var. Bizim baba koltuğu dediğimiz koltukların çok daha lüksünün bulunduğu masaj salonlarına gitmiştim. Rahat edemem diye korkmayın yani :)

 2. yavuzselimsen | 26 May 2009 | 19:57:43

  Masaj salonlarına gitmediğimizden bilgimiz yok uğur bey :) Katkın için çok teşekkürler, bu yöntem Hongkong da mı geçerli ? Yoksa Shenzhen’de de aynı yöntem geçerli mi ?

 3. murat | 28 May 2009 | 18:30:56

  Trenler konusunda saka yapiyor olmalisin
  Tatil icin mcdonalds da kalmak eziyet mi olur tatilmi?

 4. yavuzselimsen | 29 May 2009 | 10:35:07

  Ucuz tatil yöntemleri..

 5. kemal koçak | 2 May 2010 | 17:05:23

  Yavuz Kardeşim, Haziran’ın 2.yarısında 15-20 kişi dernek olarak Çin’e gezi ağırlıklı 1-2 gün de fuar görmek üzre grup lideri olarak ben ücretsiz bir geziyi en ekonomik en iyi şekilde 10-12 günlük bir tur ayarlayabilirseniz. Çin’iyi bilen Türkce rehberle..acil sevinirim…Kemal

Yorum yapınız.