china-startup

Çin’e gelmek için son hazırlıklarımı yaparken, boş zamanlarımda e-tohum a gitmeye çalışıyordum. İlk gittiğim e-tohum toplantısından, Çin Günlüğü TV fikri ile döndük, onu takip eden hafta Serdar Kuzuloğlu ile tanıştık, görüştük. Çin’e gelmeden bir hafta önce yaklaşık 10 çekim yaptık, Çin’in yolunu tuttuk.

E-tohum, günden güne büyüdü yatırım yapılabilecek 15 internet girişimcisini açıkladı geçenlerde. Etohum China işin espirisi biz yazımız da, Çin’de 2008 yılında en çok dikkat çeken 15 startup ı sizinle paylaşacağız. Etohum yatırım yapılabilecek 15 girişimi açıklamışken bizde Çin’deki yatırım yapılabilecek 15 girişimi yazdık. 2008 yılı Çin’de de web 2.0 ın çok zikredildiği bir yıl olmuş. Türkiye’deki ve Çin’deki startup sahiplerine başarılar dileyelim.Türkiye’de tanıdığım ilk 15 liste içinde bulunan  Kartguru.com, ideshot.com ve sunumax.com a da Çin’den başarı dileklerimizi iletelim.

Bunlarda Çin’in en çok dikkat çeken startupları..

1- 豆丁 (Docin) : Online  belge topluluğu, kullanıcıların oluşturduğu birçok belge mevcut aynı zamanda C2C satış modeli belirlenmiş belgelerinizi satabiliyorsunuz.

2- 贝多 (Bedo) : Yeni mobil platformu. Gerçek adrese dayalı bir mobil platform, mahallendeki kızları bile artık bu platformdan tanıyacaksın. Tabi onlarla sohbet edebilir buluşma teklifinizi kabul ederse kahve içmeye gidebilirsiniz. Gün içinde kim nere gitmiş, gittiği yerde başka kimler varmış banane ama, bunları da görebiliyorsunuz.

3- 吐司网 (Tucia): Photoshopçular için sosyal ağ, resimlerinizi yüklüyorsunuz ve bunlar üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz, sizden daha bilgililerden yardımlar alıyorsunuz, bilgi paylaşıyorsunuzv.s.

4- 高飞2 (Goofy2) : Çin’ce Friendfeed, ama bu sitede gruplar daha ön plana çıkartılmış.

5- 图缘 (Tuyuan) : Site alpha da, girişte sunucularımızda bakım var yazıyor, projeyi ne gördük ne inceledik. Sağda solda hakkında çok yazı gördük ama bir kısmını anlamadık. Anladığımız kısmı Flickr benzer bir fotoğraf sitesi, yüz tanıma teknolojisini ve kenar harita denen özellikler geliştirmişler. Benim fotoğrafımı, benim tanımadığım X bir kişi çekse ve bu siteye yüklediğinde site benim yüzümü tanıdığından beni otamatik olarak bulacak beni etiketliyecek sonra da haritadaki konumun ile ilişkilendirecekmiş gibi gibi…  Artık kimseyi etiketlemiyeceğiz otamatik etiketleme mevcut.

6- HiPiHi : Bir kullanıcın sahip olduğu tüm herşeyi barındıran 3 boyutlu bir sanal dünya. İnternet, cep telefonları, farklı kısa mesajlaşma cihazları, farklı site içeriği (örneğin; müzik, video, blog v.s.) bireysel merkezli içeriklerin de bir arada bulunacağı, kişisel etkileşim için zengin bir ağ oluşturacaklarmış.

7- 虾米 (Xiami) :P2P üzerine interaktif bir platform. P2P ile kendi bilgisayarınızdaki resimleri, müzikleri, dosyaları paylaşabilirsiniz ya da tam tersine başka bilgisayarlardaki verilere ulaşabilirisiniz.

8- 闲游 (Xanyou) : Bir seyahat sosyal ağı, gittiğiniz yerleri, oradaki haritaları, fotoğrafları, hikayelerinizi, önerilerinizi paylaşacağınız gibi, aynı zamanda gitmeden önce gideceğiniz yerler hakkında bilgi alabileceğiniz bir sosyal ağ.

9- 爱拍 (iPai) : Mobil fotoğraf paylaşım platformu. Temel olarak hızlı ve kolay mobil fotoğraf paylaşım çözümlerini kullanıcılara sunmaktadır.

10-  数城网 (Diciti) : Dijital Çin, sitenin ingilizcesi mevcut, 3 boyutlu gerçek zamanlı bir harita. Binaların 3 boyutlu simulasyonları felan var Google Earth gibi ama daha güzel.

11- 维度 (Vdoing) : Web sitesi trafiği analizi, veri analizi sorgu araçları gibi bir çok istatistiksel bilginin yanı sıra, kullanıcı algoritmalarının kesin analizleri.

12- 跟我说 (Speak2Me) : İngilizce öğrenmek isteyenler için sosyal ağ, ama Botego’nun mervesinin konuşan cinsi mevcut burada, rabot ile konuşarak ingilizce pratik yapıyorsunuz. Sitenin içinde ingilizce testler ve dersler mevcut birde ingilizce öğrenen arkadaşlarınızla tanışın kaynaşın işte…

13- 记忆日 (Jiyiri) : Özel günleri hatırlama, sevdiklerinizin doğum günlerini v.s. Site ücretsiz, sizin ayarlamanıza göre o gün sevdiklerinize sizin adınıza mail yada sms atıyor.

14- Feedlr : Twitter gibi bir mikro blog, blogunu kaydettiğinde oradan otomatik olarak yayınlıyor.

15- Juice : İçerik bazlı arama motoru, ingilizcesi mevcut girip daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Fikirler benim olmamakla birlikte istediğiniz gibi aşırabilirsiniz, eğer hazır yapılmış bu site sahipleri ile irtibata geçip Türkiye’ye getirmeyi düşünüyorsanız, yada Türkiye’de yaptığımız proje Çin’de tutarmı, Çin pazarına nasıl girmeliyiz diye soruyorsanız iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz…

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.