Shanghay Expo’da sekizinci durak güzel ülkemizin pavyonu, dışarıdan görünüşü harika, Türk pavyonunun içi adeta bir müze, pavyon önünde uzun kuyruk, dışarda Akçaabat horonu.

Medeniyetlerin beşiği Anadolu

Shanghay Expo’da dışı güzel içi boş o kadar çok ülke pavyonu var ki, Türk pavyonuna girerkende bunu düşünerek girdim. Türk pavyonunun içi dışı güzel, Türk pavyonunun yanındaki Yunan pavyonu kurbanlık çadırı gibi, bu bir abartı değil gerçekten öyle, belki expo’nun en özensiz pavyonu. Türk pavyonunun dış görünümü güzel, içerisi adeta bir müze, abartmıyorum ama Shanghay müzesinden çok çok daha güzel. Zaten Türk pavyonunun danışmanlarına bakınca görüyorsunuz ki bir birinden değerli, arkeolog hocalarımız bulunuyor. İçerisi zifiri karanlık eserlerin yanında hafif loş ışık bulunuyor. İlk medeniyetlerden kalma eserleri geçerek, güzel bir boğaz manzarası, yerin içine gömülmüş Çinilerle Türk pavyonun bu bölümünü tamamlıyorsunuz.

360 derece İstanbul

360 derece İstanbul müthiş, Türk-Hollywood yapımı bir filmin ortasında buluyorsunuz kendinizi. Türkiye’de bu teknoloji yok, 15 kişilik ekip ile 5 günde 9 kamerayla çekilmiş müthiş bir film. Türk pavyonunu ziyaret eden herkesi bir anda İstanbul’a götürüyor. 360 İstanbul’un Expo’da çakması Brezilya pavyonunda bulunuyor. Brezilya pavyonundaki kare şeklinde, Brezilya pavyonundaki de güzel ama Türk pavyonundakinin yerini tutmaz.

Dondurmada uzun kuyruk

Expo’nun çıkışında maraş dondurması satılıyor, bir külah dondurma 25 RMB (5,7 TL). Bu fiyat çok yüksek, expo kirası falan diye açıklamaya çalışacağım ama dondurma Türkiye’den gelmiyor Çin’de üretiliyor dolayısıyla fiyat aşırı derece yüksek. Bu fiyata rağmen dondurmanın önünde uzun kuyruk bulunuyor. Türk pavyonunun üst katında birde Türk restoranı bulunuyor, aynı zamanda birde girişte İstanbul kafe var.

Uşaklar Expo’yu horonla sallıyor

Expo’nun en renkli simaları onlar, İstanbul kafenin önünde horon tutuyorlar. Çıktıklarında kafenin önüne bir anda etrafları sarılıyor, açılın uşaklar geliyor. Bir anda yüzler binler etrafında toplanıyor, Guangxi TV bizim uşakları çekiyor. Haftanın dört günü Türk pavyonunun önünde akçaabat horonu oynanıyor, horon ekibi cuma, cumartesi, pazar, pazartesi expo da gösteri yapıyor.

1 Yorum var
  1. malkoç | 1 Haz 2010 | 05:34:01

    Umarım Maraş Dondurmasını Çin pazarında bu kadar pahalı satmazlar.. Yoksa işleri zor olur, Haagen Dazs ile aynı fiyata dondurma pek fazla müşteri bulmaz Çin’de diye düşünüyorum.. Sizin daha önce bahsettiğiniz sakız fabrikası macerasına dönmesin bu da..

Yorum yapınız.