cakma-kfc

Çin denilince akla ilk gelen şeylerden bir tanesi de çakma ürünler, orjinali çıkmadan piyasaya sürülenler, logosu ile oynanan, ismi ile oynanan bir çok çakma ürün piyasalara sürülür. Hatta sanmayın bir tane çakma ürün piyasaya sürülür, çakma ürünlerde bile rekabet vardır. Bildiğimiz bizim çakmacılardan değil, ar-ge leri de kuvvetlidir, çalışırlar bazen orjinalinden daha iyi ürünleri piyasaya sürdükleri olur.

Çin’de KFC nin ( Kentucky Fried Chicken) bir tane değil bir çok çakması vardır, birde onu örnek alarak yayılan markalar vardır. Bu arada Çin’de KFC dediğinizde kimse anlamaz “Ken de ji” demeniz gerekir. Çin’de her markanın kendi ismi vardır, McDonalds’a (mai dang lao), Burger King’e (Hanbao Wang) derler. Aralarında Burger King isminin anlamını taşımaktadır, KFC ve McDonals’ın isimleri ise seslerini benzeterek türetilmiştir. Bunların aralarında en yaygını sırasıyla KFC, McDonals ve Burger King dir.

cakma-kfc-1

İlk çakma KFC miz, KFG (ken ta ji) ismi ile gönüllere taht kurmuş, KFC ile aynı ürünleri satan bir fastfood zinciri. KFG franchising vermeye başladığında Türkiye’de ilk açmaya ben başlayacağım.

cakma-kfc-2

İkinci çakma KFC miz ise, KFC nin kurucusu olan Albay Sanders in karısı diye Çin pazarına nam salmış bir fastfood zincirimiz. Bu mağaza zincirimiz, tavuk satmıyor, Çin yemeği olan “malatang” satıyorlar.

cakma-mcdonals

Son bombamız da McDonals ve KFC isimlerinden türemiş Mcconkey, Mcconcey’in ürün yelpazesi biraz daha geniş bünyesinde iki markayı da barındırıyor.

Çakma dediğin böyle olur

Çakma Nokia N97

Çakma Çin Mafyası

3 Yorum var
  1. Recep Hilmi Tufan | 21 Şub 2009 | 19:36:11

    KFG (Ken Ta Ji) diye okunurken KFC (Ken De Ji) diye mi okunuyor? Farklı olması gerekn “ji” kısmı değil mi? Değilse çok karışık bu Çince…

  2. yavuzselimsen | 21 Şub 2009 | 19:58:29

    “ji” tavuk demek, ikisi de tavuk satıyorlar :)

  3. cem | 30 Tem 2010 | 00:31:08

    bu çekıik gözlü vitamini bozuk adamlar bunudamı yaptı bunların köküde kurumazki rahat edelim

Yorum yapınız.