Şanghay’da Seul uçağını beklerken aşık oluyorum Kore’ye. Güzel bir kızın peşine takılıp, Korean Air ile uçmayı planlarken, benim biletimin kesildiği Asiana uçağında da çok güzel bir kız görüp bu fikirden vaz geçiyorum. Böyle başlıyor Seul yolculuğu, Cennete gidiyorum ! 

Pırıl pırıl sokakları, lezzetli yemekleri, eğitimli, saygılı ve temiz insanları, tabi birde güzel ve bakımlı kızlarıyla G.Kore’nin başkenti Seul’deyim ! Seul’de oteller pahalı bütçeniz geniş değilse Moteller sizlere alternatif olabilir. Seul metrosu oldukça yaygın dolayısıyla kullanışlı, ucuz ve hızlı ulaşım için metro iyi seçenek. Metro da yaşlılar ve hastalar için ayrılmış koltuklar boş olsa da Koreliler o koltuklara oturmayı aklından dahi geçirmiyor. Taksi İstanbul’a nazaran ucuz, Şanghay’a nazaran birazcık pahalı. Metro’yu parası olmayanlar değil herkes kullanıyor, metrodaki kızların hemen hemen hepsinde lüks marka çanta var. Koreli kızların %60-70 i operasyon geçirmiş, yani doğal güzel değiller ama bunun önemi yok, çünkü bu Kore’de zenginlik göstergesi. Koreli kızlara operasyon çok yakışıyor, bende önemsemiyorum :)

Gezilecek Yerler

Seul’de gezilecek yerler arasında ilk sırada tarihi saraylar gelmektedir. Seul’un en eski sarayı olan Changdeokgung‘u gezmelisiniz. Pekin’deki Yasak Şehir‘e çok benzemektedir, eğer Yasak Şehir’e gittiyseniz size çok ilginç gelmeyebilir. Changdeokgung sarayı içindeki binaların çatılarında da aynı yasak şehirdeki binaların çatılarındaki gibi işaretler vardır. Bu sarayın dışında da Seul içinde başka saraylarda bulunmaktadır, artık bana çok çekici gelmediklerinden gezmiyorum.Itaewon, Seul’un eğlence ve alışveriş merkezlerinden biridir. Seul’deki tek cami olan Seul Merkez Camii’de bu bölgede bulunmaktadır. Gangnam Seul’un zengin bölgelerinden biridir, bütün büyük Koreli firmaların ofislerinin bulunduğu, aynı zamanda COEX Alışveriş merkezinin bulunduğu zengin bir bölgedir. Benim Hongdae‘den sonra ikinci favori bölgem. Namsan parkı ve Namsan’ı da gezilecek yerler arasına not edebilirisiniz. Seul geneline yayılmış bir çok alışveriş merkezi bulunmaktadır, her ne kadar fiyat etiketleri sizi rahatsız etsede,  büyük alışveriş merkezlerinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Yeme – İçme

Seul’de yemek konusunda hassas olmanıza gerek yok, Koreliler temiz insanlar dolayısıyla sokak satıcılarından da yiyebilirsiniz. Gezi caddelerinde Koreli, Pakistanlı, Türk dönercilere rastlayabilirsiniz. Türk yemeğinde çok ısrarcıysanız Itaewon‘da birçok Türk restoranıda mevcut, et döner 10.000 won yaklaşık 10 dolar (Kore’de dana eti pahalı olduğundan et dönerde koyun eti kullanılıyormuş). Kore’de akşamları tavuk + bira meşhur, tavukçular öğleden sonra 4-5 gibi açılıyorlar. Çok farklı tavuk restoranında çok farklı tarzlarda lezzetli tavuklar yiyebilirsiniz. Kore mutfağında en meşhur yemeklerin başında Kore kebabı geliyor, Kore’de birçok yerde kebapçılara rastlayabilirsiniz. Aşağıda bir öğlen yemeğimizdeki soframızdan görüntüyü paylaşıyorum, sağdan itibaren, Ginseng’li tavuk çorbası, deniz mahsüllü Pajeon ve en soldaki Bulgogi !

Eğlence ve Gece Hayatı ! 

Seul’de gece hayatı bayağı renkli, barlardan ziyade insanlar sokaklarda da eğlenebiliyor, birçok sokakta canlı performans sergileyen birçok genç bulabilirsiniz. Seul’un gece hayatı, Itaewon ve Hongdae bölgelerinde yoğunlaşmış durumda. Hongdae parkında birçok gruba rastlayabilirsiniz. Bluetooth kulaklıklarla sessiz dans eden gruplardan, canlı performans sergileyen gruplara, acayip dans eden gruplardan, boks maçı yapan herkese rastlayabilirsiniz. Hepsinin ortak özelliği şovları bittikten sonra onları izleyen insanlarında çevreye atmış oldukları çöpleri süpürmeleri. Seul’de herkes istediği gibi eğleniyor ve sonra çöpünü toplayıp gidiyor !

G.Kore gözlemlerime, G.Kore’de iş hayatı, G.Kore pazarındaki fırsatlar yazılarımla devam edeceğim.

5 Yorum var
 1. ozan kaya | 4 May 2012 | 16:11:49

  Busan’a da gittiniz mi, yorumlarinizi bekleriz, selamlar, ozan kaya

 2. Yavuz Selim ŞEN | 5 May 2012 | 22:34:49

  Ozan Bey,
  Busan’a gitmedim maalesef, Seul’^de takıldım genelde.

 3. ozan kaya | 8 May 2012 | 17:10:15

  turk olarak kore`de yasanir mi, yeme icme, sosyal hayat, ilk izlenimleriniz nedir, cin`e gore daha duzenli ve temis diye bahsetmissiniz gerci ama daha baska yazilariniz olursa takip edecegim.

 4. Ömer | 25 May 2012 | 15:44:52

  Güney korenin en homojen ülkelerden biri olduğu söyleniyor. Seul’de uzun süre bir Türk bundan rahatsız olmadan yaşayabilir mi?

 5. Ugur | 13 Ağu 2012 | 23:33:06

  Kumar yasal mı?

Yorum yapınız.