hangzhou-bisiklet

Shanghai’a bir buçuk saatlik uzaklıkta bulunan Hangzhou şehrinde güzel bir uygulama var. Beleş bisiklet uygulaması, Hangzhou’nun trafiğini büyük ölçüde rahatlatmış.

Neden bisiklet kullanayım, nere park edeceğim, park ettiğim yerde çalınır mı ? gibi sorunların hepsini Hangzhou belediyesi çözmüş, trafiği de rahatlatmış.

Hangzhou belediyesi yol üzerlerine bisiklet otoparkları yaptırmış, her yerden bisiklet almanız mümkün. Bisikleti alırken, 200 yuan (50 TL) kapora ödüyorsunuz, bir saat bedeva bisikleti kullana biliyorsunuz. Bisikleti geri getirdiğinizde bu parayı geri alıyorsunuz, geç getirdiğiniz her saat için 15 yuan (3,5 TL) ödüyorsunuz.

Bu şekilde bakılırsa pek avantajlı değil gibi ama, bisikleti ilk kiraladığınız yere götürmek zorunda değilsiniz, gördüğünüz herhangi bir otoparka bisikleti bırakmanız durumunda paranızı oradan geri alıyorsunuz. Hangzhou lular saat dolumlarında bisiklet otoparkına gidip bisiklet değiştiriyorlar. Çok sık bisiklet otoparkları olduğundan tüm işlerinizi bisikletle yapabiliyorsunuz.

Bu güzel uygulamanın yanı sıra Hangzhou bisiklet kullanıcıları için güzel uygulamalar var. Hangzhou geniş bisiklet yollarına sahip, yağmurlu havalarda bisiklet kullanıcıları unutulmamış. Yağmurlu havalarda trafik ışıklarında bisikletlilerin bekleyecekleri yere onları yağmurdan engelleyen branda koyulmuş.

4 Yorum var
 1. Cocuklacocuk | 13 Haz 2009 | 23:55:31

  süper güzel bir uygulama imiş.

 2. a fatih t | 2 Tem 2009 | 14:11:34

  çin her konuda ilklere imza atan bir ülke konumunda… sosyal devlet olma anlayışı ve hizmet diye buna derim.. güzel bir uygulama…

 3. a fatih t | 2 Tem 2009 | 14:13:40

  bir keresinde kırgızistan bişkek te canımız bisiklete binmek istedi ve kendi bisikletlerimiz olmadığından kiralamak zorunda kaldık.. günlüğü 20 dolardı ve gününde detirmessen her gün için 40 dolar alıyorlardı.. biz yaklaşık 3 gün geç götürmüştük haliylede oldukça yüklü bir fatura ödemiştik…

  ama çindeki uygulama oldukça güzel…

 4. Günay Tuzak | 2 Eyl 2010 | 15:31:40

  Bu haberinizi kullanarak kendi sitemizde karşılaştırmalı bir haber yayınladık. Aynı hizmet şu anda Kayseri Türkiye’de de başlatıldı.

Yorum yapınız.