I. Bölüm : Çin uzun soluklu koşmayı gerektiriyor

Çin’e büyük yatırım yapan BEKO’nun neden Çin’e geldiğini, Çin’de neleri hedeflediğini, yatırımcı olarak yaşadıkları zorlukları, pazarın onları nasıl kabullendiğini ve birçok detayı BEKO’nun Çin Genel Müdürü Kürşat Coşkun Bey ile görüştük.

Yavuz Selim ŞEN: Neden Çin’e geldiniz ?

Kürşat Coşkun: Koç grubu Çin pazarında hali hazırda aktifdi. Çin’de direk satış yapmak ve grubumuza bir know-how oluşturmak istediğimizden dolayı buraya geldik.

YSŞ: Çin’deki hedefleriniz neler ?

KC: Çin’deki en önemli hedeflerimizden biri insan hayatını kolaylaştıran ürünlerimizin, Çinli tüketicinin beğenisine sunulmasıdır. Bunun yanında hedeflerimizin arasında BEKO markalı ürünlerde pazar payımızı artırmak, alternatif üretim olanaklarını değerlendirerek toplam üretim kapasitemizi artırmak, Asya – Pasifik bölgesini yakından kontrolünü sağlamak, Asya’da gelişen teknoloji ve trendi yerinde takip etmek, malzeme satınalma potansiyelimizi artırmak vardır.

YSŞ: Çin’de yabancı bir üretici olarak karşılaştığınız zorluklar ya da kolaylıklar nelerdir ?

KC: Yatırım kararı alırken lokal hükümet destekleri işleri kolaylaştıran şeyler. Çinli kalifiye eleman bulma ve elemanı elde tutabilme ise en zor konuların başında geliyor. Çin’de göçmen işçi problemi bulunuyor, elemanları elde tutmak için farklı çalışmalar yapmanız gerekiyor. Çin’e yatırım yapmak isteyen firmaların bölgesel teşvik sistemlerini incelemesinde fayda olduğunu düşünüyorum.

YSŞ: Ürünlerinizin taklitlerini engellemek için ne gibi önlemler aldınız ?

KC: Ürünlerimizin taklit edilmesi zor ama BEKO logosunun dizaynını taklit edenler var. Taklitlerinizin olması sizin bilinirlğinizin ispatı ama taklitçilik tabiki de kötü. Çin’de karşılaştığımız başka bir sorunda ürünlerimizin spot pazar diye adlandırdığımız pazarlara düşmesi ve internet üzerinden v.s. satılması. Aldığımız önlemler patent hakları ile bağlıdır.

YSŞ: Çince isminiz var mı ? Çinlilerin isminize karşı reaksiyonları nasıl ?

KC: Çince ismimiz teknolojiyi çağrıştırıyor, negatif bir tepki ve yanlış anlaşılmayı gerektiren bir unsur yok, dolayısıyla memnunuz.

YSŞ: Satış bölgeleriniz nereler ? Hangi eyaletlerde varsınız ?

KC: Satış ofislerimizin bulunduğu şehirler ve civarları bizim ana satış alanlarımızı kapsıyor. Şanghay, Pekin, Tianjin, Zhejiang eyaleti, Jiansu eyaleti, Guangdong eyaleti, Liaoning eyaleti, Sichuan eyaleti şimdilik ana bölgelerimizi oluşturuyor. Bunların dışında BEKO bayilerinin olduğu yerler var, yaklaşık 500 noktada BEKO markalı ürünler satılmaktadır.

YSŞ: Markalarınız hangi gelir gruplarını hedefliyor ? Markalarınızı nasıl konumlandırıyorsunuz ?

KC: BEKO markalı ürünlerimiz, orta ve üst segmente hitap ediyor. Blomberg markalı ürünlerimiz üst gelir grubuna hitap ediyor. Altus markalı ürünlerimizi orta sınıf ile düşük gelir grubu arasında, orta-alt seviye gelir grubuna göre konumlandırıyoruz.

YSŞ: Elemanlarınızla kaç yıllık kontrat yapıyorsunuz ?

KC: Pazar koşullarına paralel olarak mavi yakalılarla 1,2 yıllık kontratlar yapıyoruz, beyaz yakalı personelle deneme süreci aştıktan sonra 2 yıllık kontratlarla başlıyoruz. Biliyorsunuz Çin’de kontrat pek bağlayıcı değil, eleman gidince gidiyor.

YSŞ: Çin’de AR-GE yapıyormusunuz ? Çin’de AR-GE departmanında çıkan bir ürünü ticarileştirdiniz mi ?

KC: Çin’de AR-GE şuan yapmıyoruz, ama önümüzdeki dönemde yapılacak yatırımlarımız arasında. AR-GE merkezimiz şuan Türkiye’de.

YSŞ: Kendi sektörünüzdeki pazar durumunuz nedir ?

KC: Avrupa’da ilk 3 firmadan biriyiz, 2010 yılında hedefimiz sektörümüzdeki ilk 10 markadan biri olmaktı, 2009 da bu hedefimize ulaştık ama Asya’da daha yeniyiz. Yeni hedefimiz “Dünya’da saygın, Dünya’ya Saygılı”.

YSŞ: Türkiye’deki bayilik sistemini Çin’de de kurdunuz mu ?

KC: Türkiye’de 5.000’e yakın bayimiz bulunuyor, bayilik sistemimizi tüm dünyaya yaymak istiyoruz. Çin’de bu konuda agresif davranıyoruz, bayilik sistemimizi yaymaya çalışıyoruz. Şuan Çin’de BEKO tabelalı 50’ye yakın bayimiz bulunuyor.

YSŞ: Çin’de BEKO markasının piyasada kabullenmesi için neler yaptınız, neler yapmaktasınız ?

KC: 2006 yılında Şanghay’da ticaret firmamız faaliyete geçti, o zamanlar firmanın başındaki arkadaşım ve ekibimiz kanalları ikna çalışmalarına başladı. Yüksek kaliteli ve yenilikçi ürünlerle müşterilere gidip, Avrupa markası imajımızı anlattık. Zengin nüfusa, özenle seçen genç nüfusa ürünlerimizi anlatmaya çalıştık. Bugün bunların pazarlama aktivitelerini yapmaya devam ediyoruz.

YSŞ: Servis ağınız nasıl çalışıyor ? Teknik servis veriyormusunuz ?

KC: Şanghay ve Pekin’de kendi servis hizmetlerimizi kendimiz veriyoruz. 100 noktada servis hizmetlerimiz var, eğitmiş olduğumuz firmalarla servis konularında beraber çalışıyoruz.

YSŞ: Garanti belgeleriniz nasıl çalışıyor, Çinli müşteriler size nasıl ulaşıyor ?

KC: Çin’de yasal olarak garanti süresi bir yıl, bizde bir yıl garanti veriyoruz. Ürünlerin garantileri servis noktaları aracılığı ile onaylanıyor, müşterilerin faturaları olması durumunda bizde kendilerine servis hizmeti götürüyoruz. Servis hizmetimiz ve yatırımımız en çok önem verdiğimiz konularımızın başında geliyor.

YSŞ: Çin’de ürettiğiniz ürünlerden Türkiye’ye gönderiyormusunuz ya da başka ülkere ihraç ediyormusunuz ?

KC: Aynı modeller Türkiye’de de üretildiği için Çin’den aynı ürünleri yollamanın pek bir anlamı yok. Çin’den coğrafik avantajın olduğu Asya – Pasifik ülkelerine ihracat yapıyoruz. Çin’den Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Avustralya’ya ihracat yapıyoruz. Dönem dönem değişse de yaklaşık 45 ülkeye ihracat yapıyoruz.

YSŞ: Çin’de nasıl reklam yapıyorsunuz ?

KC: Biz genelde satış noktalarımızda, dükkan içlerinde yapılan reklamlara önem veriyoruz. Bunun yanı sıra, promosyon, gazete ve dergi reklamları, tabela reklamları, otobüs giydirme, taksi reklamları ve internette reklam yapıyoruz. Şanghay TV’sinde genelde 25-35 yaş arası insanların izlemiş olduğu bir evlilik programına sponsorluk yapıyoruz.

Kürşat Bey’e çok teşekkür ediyor, kendisini ve ekibini Çin’de yapmış oldukları başarılı çalışmalardan dolayı da bir Türk olarak tebrik ediyorum.

Çin Günlüğün’deki tüm röportajlara buradan ulaşabilirsiniz…

5 Yorum var
 1. Melih Bayram Dede | 17 Nis 2011 | 14:26:43

  BEKO’nun Çin macerası göğsümü kabarttı. Örnek bir vizyon. İyi ki paylaştın bizlerle. Çok teşekkürler.

 2. seda | 19 Nis 2011 | 17:32:55

  işte BEKO nun Vestel’den en buyuk farki bu Vizyon.

 3. Barbaros Başar | 19 Nis 2011 | 20:58:40

  çine made in turkey yazılı etiket yollayıp çinde üretilen tamamen çin malı tekstil ürünlerine diktirip türkiyede pazarlayan sonra da gazetelere çıkıp boy boy fotoğraf verip çin malı tekstil ürünü kullanmayın diye demeçler veren aşırı milliyetçi geçinen tekstilciler. milliyetçilikmi dediniz. işte budur.

 4. Yavuz Selim ŞEN | 20 Nis 2011 | 04:16:56

  Barbaros Bey, birincisi yorumunuz bu yazıyla alakalı değil sanırım. İkincisi tekstilciler diyerek genellerseniz, Çin’e artan ihraçatımızda hızla artan bir kalem olan tekstil ihracatımızı gerçekleştiren tekstilcilerimize büyük haksızlık yapmış olursunuz.

  Bu iki konuyu belirttim ki yorumunuz eksik kalmasın, sizin dediğiniz iş adamları da vardır mutlaka, onların da iş anlayışı aldatma üzerine kuruluysa vicdanlarıyla kendi aralarındadır.

 5. Etem Az | 5 May 2011 | 16:57:12

  türk olarak gurur duydum….

Yorum yapınız.