Çin kültüründe balığın, zenginlik, bereket, mutlııluk ve şans getireceğine inanılır. Çinlilerin geleneksel yılbaşı sofralarındaki yemekler bölgesel olarak değişirken, sofralarda tek değişmeyen ürün balıktır. Balığın az, alım gücünün düşük olduğu Çin’in iç bölgelerinde sofralarına balık götüremeyen aileler, odundan oyma balık yaparak mutlaka sofralarında bulundururlar. Çin su ürünleri pazarına genel bir bakış.  

Çin su ürünleri pazarı

Çin toplam su ürünleri üretimi 45 milyon tondur, bunun %60 ından fazlasını su ürünleri yetiştiriciliği ve denizde yakalanan dengesi oluşturur. Tüketim rakamlarına bakıldığında ise; Çin taze, işlenmiş balık ve deniz ürünleri HORECA ve perakende pazarı, 2003-2010 yılları arası %35,02 büyüyerek 21 milyon tona ulaşmıştır. Bu rakamın 2010-2015 yılları arasında %20,59 büyüyerek 26.55 milyon tona ulaşması beklenmektedir.

Dünyanın en büyük su ürünleri üreticisi ve ihracatçısı olan Çin’de su ürünleri üreticileri ve işletme tesisleri Dalian ve Qingdao bölgesi tarafında yoğun olarak bulunmaktadır. Çin kültüründe bu derece önemli olan balığın, şehirlerde kişi başı tüketim miktarı 10 kg, kırsalda ise 4 km olduğu tahmin edilmektedir (2006 yılı tahmini rakam).

Çin ithal su ürünleri pazarı

Çin’in gıda ithalatında en büyük ikinci kalem su ürünleridir. Uzun vadede avantajlı ve büyük potansiyel taşıyan Çin su ürünleri pazarı 2005 yılında 1.6 milyar dolarlık bir hacime ulaşmıştır. Su ürünlerine artan yabancı ilgisiyle pazarın daha da büyüyeceği ön görülmektedir.

Tablo-1: Çin’in Ürün Bazında Su Ürünleri İthalatı

Tablo-2: Çin’in Ülkelere Göre Su Ürünleri İthalatı

Çin’de kültür balıkçılığı

Birleşmiş milletlere göre; Çin 30 milyon tondan fazla su ürünleri yetiştirerek, dünyada yetiştirilen toplam aqua ürünlerinin 3/2 sini üretir. Aşağıda kültür balıkçılığı tüketim oranları özet olarak verilmiştir.

Tablo-3: Kültür Balıkçılığı Tüketim Oranları (Özet)

Çin su ürünleri pazarı üzerine hazırlamış olduğum rapordan çok kısa bir özeti siz okurlarımızla paylaşmayı uygun gördüm. Umarım sizler için faydalı olur.

7 Yorum var
 1. ali tüzün | 9 Ara 2010 | 22:26:05

  merak ettiğim bir konu var; İzmir ve çevresinde aquvadüs denen bir istiridye türü çıkarılaak ihraç edilir.
  Acaba Çin de bu ürüne pazar bulmak mümkün olabilirmi?

 2. Adınız: (gerekli) | 10 Ara 2010 | 05:09:48

  Yavuzcum, canin balik istedi galiba.. Soyle bir lufer cinekop olsaydi simdi nasil yenirdi degil mi?

 3. Yavuz Selim ŞEN | 10 Ara 2010 | 07:22:54

  Yenmez mi Kazım abim, Hüseyin abinin keşfettiği bir Kore restoranı var bizim usül Palamut yapıyorlar tavsiye ederim. Bir gün gideriz beraber.

 4. kerim | 13 Ara 2010 | 14:48:24

  balık kutsal çinde o yüzden canlı canlı yiyorlar herhalde bu çinliler nasıl insanlar anlamıyorum

 5. Ulazer | 11 Şub 2011 | 01:00:20

  Benim de anlayamadığım, hemen hemen her şeyi yiyebilen Çinlileri anlayamayan Türklerin çoğunlukta olması. Bunda anlaşılamayacak ne var! “Denizden babam çıksa yerim” diyenlerin torunları biz değilmiyiz? İşte onlarda işi biraz daha ileri götürmüşler ve “Ne olursan ol gel yerim” demişler. Ayrıca meseleye biraz da şu yönüyle bakmak gerekiyor diye düşünüyorum: Önümüzdeki yüzyıl kıtlıklara gebe. İnsanoğlu beslenme konusunda seçim yapma lüksünü kaybedecek gibi görünüyor. Eh işte, gerisini siz hesabedin gari… Hangi millet bu kıtlıkta soyunu devam ettirebilecek? Genlerini gelecek kuşaklara aktarabilecek? Kaldı ki, 56 azınlık milliyetin yaşadığı böyle bir coğrafyada, hem de 8 ana mutfak söz konusuysa, sorarım size şaşırmak da neyin nesi?

 6. Taner Ciğer | 16 Şub 2011 | 22:01:29

  Bilgilendirici bir yazı.

  Elinize sağlık

 7. Selman Badik | 9 Haz 2012 | 08:40:28

  2011 de Zhejiang eyaletinin Zhoushan şehrinde 7 ay kadar kaldım. Hayatımda hiç bu kadar çeşitli deniz ve tatlı su ürününü bir arada görmedim.Bu ürünler çeşitli pişirme usüllerinide beraberinde getiriyor. Sunumları herne kadar acayip gelsede hemen hemen hepsinden tattım. İnanın çok lezzetliler.Hararetle tavsiye ederim

Yorum yapınız.