cinde-turk-haftasi-2

Asya kıtasının en büyük parkı olan, Pekin’deki Chao Yang parkta 2-8 ekim tarihleri arasında Türkiye tanıtım ve kültür haftası düzenlenmekte. Bu etkinliği bana haber veren Fındık Tanıtım Grubunun Çin’deki sorumlusu Pınar hanıma çok teşekkür ederim.

Asya kıtasının en büyük parkı olan Pekin’deki Chao Yang parkta, Pekin’de yaşayan birçok vatandaşımızın haberi olmadığı bu tarz bir etkinlik düzenlenmiş. Etkinliği Pekin’deki Türk Kültür ve Turizm ofisimizin düzenlediği düşünülüyor, parka gidenler yetkili görmediklerinden kimin düzenlediği de kulaktan duyma oluyor.

Pınar hanım Çinliler tarafından ilginin yoğun olduğunu söylüyor ama birçok standın boş olduğunu söylüyor. Stantlarda Türk yemekleri ve Türk ürünleri satılıyormuş. Pınar hanım her şeye rağmen güzel bir etkinlik olduğunu söylüyor, ulu önder Atatürk’ün resimleri ve onu tanıtan yazılarında bulunduğunu söylüyor Pınar hanım. “Atamız hakkında; Çince olarak kim olduğu, Türkiye için ne gibi önemli görevlerde bulunduğu ve ona soyadının nasıl verildiği yazıyordu.” Gelen Çinlilerin bu yazıları okudukları ve Atamızın fotoğrafı önünde fotoğraf çektirdiğini de belirtiyor Pınar hanım. Bir Türk olarak gurur duymamak elde değil.

Pekin’den Pınar hanıma haber ve fotoğraflar için çok teşekkür ediyorum, konuyla ilgili farklı bilgisi olan arkadaşlarımız varsa onların bilgilerini de yazımıza ekleriz, çok teşekkür ederim.

6 Yorum var
 1. huseyin emre | 9 Kas 2009 | 20:53:16

  Bu haber için teşekkürler. Bu organizasyon Büyükelçiliğin ve özellikle şu an ayrılmış bulunan Kültür ve Turizm Müşaviri Oğuzhan Yurteri’nin inanılmaz engellelemelerine ve bir Türk bayrağını bile vermemelerine rağmen yapılmıştır. Pınar hanıma aylar öncesinden gönderilen e maillere cevap dahi alınamıştır. Heşeye rağmen kendileri gözleri ile görünce sanırım inandılar bu işin yapılabileceğine. Bay Yurteri ise utanmadan benim yüzümü görmek bile istemezsiniz diyebildi. Tüm masraflar Yunanlı ortağım tarafından sağlanmıştır ve Türkiye ile ilgili tüm proje, Türkiye den en ufak bir destek alınmadan bir Yunanlı tarafından gerçekleştirilmiştir.

 2. Kazim Goker | 10 Kas 2009 | 07:02:34

  Bende Yunanli ortakli bir Turk firmanin Turkiyemizi tanitmasinin engellendigi gibi bir seyler oldugunu duymustum ama kanit olmadigindan sessiz kalmistim.ilgili aciklama ile duyduklarimin dogru oldugunu dusunuyorum. Cok yazik..Tum engellemelere karsi etkinligi gerceklestirenlere sahsim olarak tesekkur ediyorum.
  Konu ile ilgili Turkiye Kultur ve Turzim dairesinden/musavirliginden de aciklama bekliyorum.

 3. yavuzselimsen | 10 Kas 2009 | 07:02:51

  Merhabalar Hüseyin Bey, öncelikle ben teşekkür ederim Türkiye’yi tanıtmaya çalıştığınız için. Yorumunuzun biraz ağır olduğu kanaatindeyim, Pınar hanımı savunmak bana düşmez ama, bu organizasyona destek olmayacak birisi olsa bu haberi kendisi bana yollamazdı, önceden haberi olsa benimle daha önce paylaşır ve birçok Türk arkadaşın oraya gidip ülkemizi tanıtmasına katkı sağlardı. Kendisini tanıdığımdan bu şekilde net konuşabiliyorum. Sizin sahip olduğunuz mail adresi yanlış olabilir, mail gitmemiş olabilir, spama düşmüş görmemiş olabilir dolayısıyla kesin yargılı konuşmamanız gerekir.

 4. Pinar Dedeoglu Meng | 10 Kas 2009 | 09:55:47

  Sayin Yavuz bey,
  Oncelikle konu ile ilgili bu durumu haberi verdiginiz icin cok tsk ederim. Huseyin Emre beyin sahsima gondermis oldugu hic bir maili almadigim gibi yazmis oldugu benimle ilgili kesinlikle anlam bile veremedigim elestirisine cevap bile vermiyecegim. Siz gereken cevabi zaten yayinlamissiniz.
  Okudugumuz haberlerin Turkcesini anliyabiliyorsak eger ,kimin, nasil ,neden orada oldugu ve tum vatandaslarimiza Ulu Onderimizin , Ulkemizin nasil tanitildigini gostermekten gurur duyarak bunlari siz haberci arkadaslarimizla dostluk cercevesinde paylasabiliyorsak eger NE MUTLU BIZE.
  Sevgi ve Saygilarimla.

 5. ilknur yiğit | 11 Kas 2009 | 11:10:23

  Chao Yang parkında düzenlenen etkinlikle ilgili olarak, Yunanlı beyfendinin çalışma arkadaşı Tass Hanım 9.11.2009 tarihinde Pekin Kültür ve Turizm Müşavirliğine başvurarak, Kültür ve Turizm Bakanlığının olumlu görüşleri ile Başbakanlık Tanıtma Fonundan etkinliğe
  tahsis edilen 1 0 0.0 0 0 TL parayı alabilmek için faturalarını tastikletmiştir.

  Yani bu etkinlik için Başbakanlıktan parasal destek alınmıştır.

  ‘ Türk’ün yapamadığını Yunanlı yaptı ‘ gibi bir yorumu hiçbir Türk vatandaşına yakıştıramadığım gibi tanıtımdaki eksikliklerin Türk elçiliğine yüklenip, başarının sahiplenmesini de haksızlık olarak değerlendirmekteyim.

  Eksiği ile fazlası ile, Oğuzhan Bey dahil bu tanıtımda emeği geçen Türk,Yunan,Çinli herkese teşekkür ederim.

  Saygılar
  İlknur Yiğit
  Kültür ve Tanıtma Müşaviri

 6. Hasan Zengin | 28 Eyl 2010 | 13:43:19

  Hüseyin Emre BEy, sırf para koparmak için bu işlere gfirişiyorsunuz…Sonra da millet iftiraatıyorsunuz!!Gördük parkı da ziyaretçileri de tek tük..TEK TÜÜK!!!Paraya yazık olmuş..

Yorum yapınız.