deloitte

Dünyanın sayılı muhasebe ve yatırım şirketleri arasında bulunan Deloitte’nin hazırlamış olduğu, “Asya Pasifik Ekonomik Günlüğü – Şubat 2009″ adlı 10 sayfalık ingilizce bir rapor yayınlandı.

Uluslararası muhasebe şirketi Deloitte’nin hazırlamış olduğu rapor, Çin, Hindistan, Malezya, Singapur ve Tayland’ı kapsamakta. Deloitte’nin hazırlamış olduğu Asya Pasifik Ekonomik Günlüğü – Ocak 2009raparuna da buradan ulaşabilirsiniz. Ocak raporu, Avustralya, Çin ve Güney koreyi kapsamaktaydı.

Asyadaki ekonomik durum ve rapordan başlıklar;

Çin – Çin’in ekonomisi 2008 in son çeyreğinde yaaşlamış, 2009 da daha da yaaşlaması bekleniyor. Çin hükümetinin, ekonomiyi canlandırmak için bir teşik paketi daha açıklaması bekleniyor.

Hindistan – Yerel yüksek tüketim oranı ekonominin önüne geçemedi, ekonomideki göstergeler iç açıcı değil. Merkez bankası makro ekonomideki düşüş için fazileri indirme yoluna gidecek.

Malezya – Alışverişteki fiyatların düşmesi malezyayı sert bir şekilde vurdu. İhracattaki düşüş sanayiyi fena şekilde küçülttü (imalatı düşürdü). Merkez bankası faizleri geri çekecek, hükümette krizin önüne geçme yolları arıyor.

Singapur – 2008 in son çeyreğinde yüzde 3,7 düşüş gösterdi, son yedi yılın en çok düşüşü. Delet 2009 da yüzde 5 lik bir küçülme bekliyor. Bu düşüşün önüne geçmek için, hükümet 13,7 milyar dolar para harcayacak. IMF tahminlerine göre singapura geçici bir etkisi olacak.

Tayland – Düşen ihracat, beklenenin altında turist sayısı ve siyasi sorunlar ekonomiye büyük darbeler vurdu. 2009 da da bu düşüş devam edecek. Merkez bankasının faizleri düşüreceği ve hükümetin ekonomide ölçülü davranacağı bekleniyor.

Deloitte’nin hazırlamış olduğu “Asya Pasifik Ekonomik Görünümü – Şubat 2009″ raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum var
  1. girisimciyim | 3 Mar 2009 | 17:40:52

    haber verdiğin için teşekkürler

Yorum yapınız.