deloitte

Dünyanın sayılı muhasebe ve yatırım şirketleri arasında bulunan Deloitte’nin hazırlamış olduğu, “Asya Pasifik Ekonomik Günlüğü – Ocak 2009″ adlı 9 sayfalık ingilizce bir rapor yayınlandı.

Uluslararası muhasebe şirketi Deloitte’nin hazırlamış olduğu rapor, Avustralya, Çin ve Güney Kore’yi kapsamakta.

Asya’da ekonomik durum ve rapordan başlıklar.

Avustralya – Ekonomi, iç talep ve ihracatta bir düşüş nedeniyle, ekonomi tüm ülkelerdeki gibi geriliyor. Avustralya’nın mal ihracatına, Çin’deki yavaşlama da büyük etki ediyor. Avustralya merkez bankasının tekrar faiz indirimine gideceğini, bu yavaşlamanın önlenmesinin şuan mümkün olamıyacağı yazılıyor.

Çin – Çin ekonomisi yavaşlıyor göstergeler bu yönde. İhracatın azalmasıyla, fabrikalar üretimlerini yavaşlattılar. Merkez bankası muhtemelen yakın vadeli faiz oranlarını azaltacağı yönde tahminler, yuane olan ilgiyi azaltmak için.

Güney Kore – Güney Kore’de durum sancılı, merkez bankası Ekim ve Ocak ayı arasında tam 5 kez faiz indirimine gitti, çünkü büyüme için çok sıkıntılı bir dönemdeler. Tahminler 2009 yılının da Güney Kore için çok acı olacağını gösteriyor. Merkez bankası faizleri tekrardan indirecek biraz olsun acıyı dindire bilmek için maalesef etkisi o kadar olmayacak.

Deloitte’nin hazırlamış rapora buradan ulaşabilirsiniz..

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.