deloitte ekonomi raporu mart 2009
Dünyanın sayılı muhasebe ve yatırım şirketleri arasında bulunan Deloitte’nin hazırlamış olduğu, “Asya Pasifik Ekonomik Günlüğü – Mart 2009″ adlı 9 sayfalık ingilizce bir rapor yayınlandı.

Uluslararası muhasebe şirketi Deloitte’nin hazırlamış olduğu rapor, Avustralya, Endonezya, Filipinler ve Güney Koreyi kapsamakta. Hazırlamış oldukları Mart – 2009 raporunda ise Çin yer almıyor. Deloitte’nin hazırlamış olduğu “Asya Pasifik Ekonomik Görünümü – Şubat 2009″ raporu Çin Hindistan, Malezya, Singapur ve Tayland’ı kapsamakta. Deloitte’nin hazırlamış olduğu Asya Pasifik Ekonomik Günlüğü – Ocak 2009raparu, Avustralya, Çin ve Güney koreyi kapsamaktaydı.

Asyadaki ekonomik durum ve rapordan başlıklar;

Avustralya – 2008 in son çeyreğinde ekonomide beklenmedik düşüş meydana geldi ve şirketler son 6 yılın en fazla zararını gösterdi. Devlet bu düşüşün önüne geçmek için bir plan hazırladı. Merkez bankası mart ayında faizleri çekmedi ama gelecek aylarda çekeceği bekleniyor.

Endonezya – Son bir kaç ayda ihracat ağır bir darbe yedi, imalat sektörüne olumsuz etkilerinin yanısıra ekonomiye de darbe vurdu. Hükümet 6.1 milyarlık yardım paketinden oluşan bir plan hazırlıyor ve merkez bankası 2009 yılında 3 kere faizleri çekmesine rağmen bunu sürdürecek.

Filipinler – Ekonomi 2008 yılının son çeyreğinde beklenenin üzerinde gelişti. Devletin para havaleleri kişisel harcamaya teşvik etti, fakat bu iyimser hava 2009 da kayboldu. Devlet 2.1 milyarlık teşvik planı hazırlamakta olup merkez bankası da fazileri azaltıp buna devam edecek.

Güney Kore – Ekonomide büyük bir gerileme oldu ve 2009 da da bunun süreceği bekleniyor. Bütün sektörler bu kötümser havadan nasibini aldı. Hükümetin planına rağmen yüksek borcu bulunan tüketiciler, para harcamaktan kaçınıyor. Merkez bankası faizleri çekmeye devam edecek fakat rezervleri tükeniyor. O da Güney Kore ekonomisinde büyük boşluk oluşturmakta.

Deloitte’nin hazırlamış olduğu “Asya Pasifik Ekonomik Görünümü – Mart 2009″ raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.