asya-ekonomisi

Uluslararası muhasebe şirketi Deloitte‘nin Haziran ayında “Asya Pasifik Ekonomik Görünümü – Haziran 2009″ isimli bir rapor hazırladı. Deloittenin 9 sayfalık raporunda; Çin, Endonezya, Malezya ve Viednam yer alıyor.

Çin – İç ve dış ticaretteki yavaşlamaya rağmen, canlandırıcı mali harcamalar sayesinde ekonomi beklendiğinden daha iyi performans gösteriyor. Ancak borç patlamasının kötü sonuçlara yol açacağına dair endişeler de bulunmakta.

Endonezya – Endonezya bölgedeki en iyimser ülke ve komşularından daha iyi performans göstereceğe benziyor. Merkez Bankası yüksek büyüme hızını sürdürmek için faizleri düşürecek gibi.

Malezya – Düşen ihracat miktarı sanayi sektörünü etkilediği için ekonomi beklenenden çok daha kötü bir performans sergilemekte. Ekonomi 2009 ‘da belirgin şekilde küçüleceğe benziyor. 9 adet yetersiz sermayeli bankanın derecesinin düşürüleceği endişesi var.

Vietnam- Ekonomi 2009 yılının ilk çeyreğinde, 2008’inkiyle karşılaştırıldığında çok daha yavaş şekilde büyüme gösterdi. Ancak gevşek para politikası ve canlandırıcı mali harcamalar sayesinde ekonomi önümüzdeki çeyreklerde çok daha iyi performans sergileyecek gibi görünüyor.

Vietnam – Ekonomi 2009 yılının ilk çeyreğinde, 2008’inkiyle karşılaştırıldığında çok daha yavaş şekilde büyüme gösterdi. Ancak gevşek para politikası ve canlandırıcı mali harcamalar sayesinde ekonomi önümüzdeki çeyreklerde çok daha iyi performans sergileyecek gibi görünüyor.

Deloitte’nin hazırlamış olduğu Asya Pasifik Ekonomi Görünümü – Haziran 2009 raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.