sany0014

Bir önceki yazımızda izlemek isteyen okurlarımıza, aslan dansı ve ejderha dansı duyurusunu yapmıştık. Bu akşam bizde izlemeye gittik aslan dansı ve ejderha dansı gösterilerini.

Şansızlıklar yolda başlamıştı, özcan fotoğraf makinasının bataryasını evde unutmuştu, stada vardığımızda ise bilet yoktu ve içeri girip müsabakaları izleyemiyecektik. Sadece 14 mayıs perşembe günü yapılacak olan showlar için bilet vardı. Geri dönüyorduk, bir kapı görüp içeri daldım, oradan kostüm odalarını bulduk. Kostümlere bakmak için izin aldık görevlilerden, kostüm odasından sahanın içine girmiştik.

Müsabakaların başlamasına tam bir saat vardı, biz stadın içinde çıkarılmayı bekliyorduk. Bir taraftan da antreman için gelen takımları çekiyorduk. Beklenen görevli yanımıza geldi, burada çekim yapamayacağımızı basın tribününe gitmemiz gerektiğini söyledi. Kovulmayı beklerken, basın tribününe girmiştik. İçimizdeki korku bitmemişti, basın tribününde herkesin boynunda kart varken, bizim boynumuzda kart yoktu ve müsabakaların başlamasına yarım saat vardı.

aslan-dansi

İçeri giriş iznimiz olmamasına rağmen müsabakaları basın tribününden izleme ve çekim yapma fırsatı bulmuştuk :)

Aslan Dansı müsabakaları,

Biz 5 ülkenin gösterilerini izledik, ilk singapur çıkmıştı piste, singapur çok güzel bir gösteri sundu. Ondan sonra gösteri yapmak üzere gelen Amerika ve Tayland takımlarının gösterilerinde sıkıldık. Endonezya takımının yapmış olduğu müthiş gösteri bizim bir sonraki gösteriyi izlememizi de vesile oldu. Endonezyadan sonra piste çıkan ingiltere takımı da bizi sıkınca, yemeğe gittik.

sany0043

Aslan Dansının ortaya çıkışı

Aslan dansının ortaya çıkışında iki rivayet var, birinci rivayet eski Çin’e komşu olan Xilian ülkesinde ortaya çıktığı daha sonra uzakdoğuya yayıldığı söyleniyor. Diğer bir rivayette Tang hanedanlığı zamanında askerler arasında ortaya çıktığı ve daha sonra halka yayılmış.

Ejderha Dansının ortaya çıkışı

Çin kültüründe ejderha kutsaldır, Çinliler ejderhaya fedakarlık yapmak istemişler ve Ejderha dansını bulmuşlar. Çinliler bahar bayramında Ejderha dansı yaparlarsa o senenin bereket içinde geçeceğine inanıyorlar.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.