25 milyar $ piyasa değeri ile dünyada site sıralamasında 217. sırada,  Çinde ise 43. sırada bulunan alibaba.com Çinin güneyinde bulunan guangzhou şehrine operasyon merkezi inşa ediyor.

Sina.com un dedikodusuna göre alibaba.com geçen sene de yangzi nehri kenarına taşınmayı planlıyormuş. Alibaba.com un CEO su Jack MA guangzhou ya taşınacaklarını açıklayınca bu tür iddialar söylenmeye başlandı. MA neden guangdong bölgesine taşındıklarını ise internet kullanıcılarının Guangzhou da çok olması ve guangzhou ve shenzhen in önemli ticaret merkezleri olarak açıkladı.

Alibaba.com Guangzhou da yapacağı bina için 50 milyon $ lık bir yatırım yapacağı ve call center kuracağını da açıkladı.   

Alibaba Grubun elinde alibaba.com dan başka önemli şirketleri de bulunuyor. Çinin en çok alış veriş yapılan açık arttırma sitesi olan Taobao.com, Çinde internet reklamcılığında büyük paya sahip olan alimama.com, bunun yanı sıra alipay.com, alisoft.com ve yahoo.cn Alibaba Grubunun elinde bulunuyor.

 

3 Yorum var
  1. selimzaloglu | 7 Haz 2008 | 07:01:16

    Alibaba.com a üye olduğumda. Kısa bir süre sonra mail geldi ücretli üyeliğe geçmem hakkında tavsiyeler içeren bir mail. Buraya kadar tamamdı. Ancak mailin atında selina ismi ile imza atılmıştı. Bende heralde otomatik msj atılıyor düşüncesiyle reply edip bir iki satır bişey yazdım. Kısa süre sonra tekrar cevap geldi. Ben yine otomatik cevaplanmıştır düşüncesiyle yine reply yapıp bi kaç soru sordum o soruyodu ben soruyodum boyle boyle yaklaşık 7-8 mail trafiği sonucu selina nın gerçek olduğu ve benim müşteri temsilcim olduğunu öğrendim msn adreside var arada chatleşiyoruz:) Yani demek istediğim kaç tane çalışanı varki 10 dakika gibi kısa sürede benimle birebir ilgilenmeye başlanıldı. Yani sadece b2b web sitesi olarak teknoloji hizmetinin ötesinde müşteri hizmetleri ilede hayran kaldığım bir sitedir kendisi…

  2. Muharrem ARDALI | 7 Eyl 2008 | 07:59:57

    tabii tabii, sonrada dolandirici bir “sirket”e denk gelirsin alibabanda, selinaya anlatirsin derdini

  3. Davudi | 20 May 2010 | 10:42:13

    Muharrem arkadasima %100 katiliyorum. Adamlarin ucuz fiyatli urunlerinin %99 u fake dolandirici. Eger onlardan kacip %1 i bulabilirim diyorsan buyur alisveris et. Oyle ozel ilgi alakada bosuna degil herifler ne paralar kaldiriyorlar haksiz kazanclara araccilik ediyorlar. Boyle sacma bir site gormedim. Bu kadar dolandiricilik oluyor hala bu site acik ya helal olsun. Sitede hic bir yaptirim yok. Dikkat

Yorum yapınız.