uc-maymun-1

5 vakit filmi ve üç maymun filmi Çin’in en önemli iki sinema dergisin de en iyi filimler arasında gösterilmiş ve haber olmuşlar.

Çin’de sinema ile ilgilenen sinema dergilerini elinden düşürmeyen bir Çinli arkadaşım bana Üç maymun filmini izlemek istediğini söyledi. Sinema ile pek ilgili bir insan değilimdir, Jackie Chan, Jat Li ve Hongkong yapımı filimler izlediğimden üç maymun diye bir filim olduğundan bir Çinli sayesinde haberim oldu.

uc-maymun

Üç maymun şubat (2009) ayında Çin’in en iyi sinema dergisi olan ” Kan Dian Ying” isimli dergide her ay tavsiye edilen en iyi iki filimden biri seçilmiş ve iki tam sayfa haber olmuş. Aynı arkadaşım benim şaşırdığımı görünce geçen ay (Ocak 2009) da “Dian Ying Shijie” isimli başka bir dergide 5 vakit isimli başka bir Türk filminin yarım sayfa olarak tanıtıldığını söyledi. “Dian Ying Shijie” isimli dergi evinde olduğundan onun fotoğraflarını çekemedik ama üç maymun filminin dergide çıkan haberinin fotoğraflarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Çin’de en çok izlenen filim, “Kurtlar Vadisi Irak” youku.com da izlenme oranı 192 bini geçmiş durumda. GORA filmini de bir gece yarısı Çin TV sinde görmüş ama uykum olduğundan izlemeden yatmıştım. Aynı zamanda Çin’in sinema sosyal ağı olan douban.com da da Çinlilerin en çok beğendiği filim “Kurtlar Vadisi Irak”.

3 Yorum var
  1. eminimsi | 11 Mar 2009 | 16:55:38

    Kurtlar Vadisi Irak ın çok seyredilme nedeni Amerikan düşmanlığı olsa gerek. Amerikan milliyetçiliği aleyhtarı filmler dünyada pek yok. Bu film çinlilerin egosundaki bu eksikliği kapatıyor, bir nevi rahatlatıyor sanırım 😀

  2. yavuzselimsen | 11 Mar 2009 | 17:02:32

    Amerika ve Amerikalı hastası bir çoğu :)

  3. ozan-chn | 14 Mar 2010 | 11:39:57

    hic degilse neyi kopyalayip neleri yapmamalari gerektigini biliyolar. biz onu da bilmiyoruz. helal olsun cinlilere. benliklerini kaybetmiyolar bazilari gibi.

Yorum yapınız.