2008 yılının sonlarına doğru başlayan kriz, 2009 da etkili olarak, Çin’de iş yapan, okuyan herkesi etkiledi. 2009 yılında Çin’de kapanan fabrikalardan işsiz kalanların sayısı Türkiye’nin çalışan nüfusuyla karşılaştırılacak boyutlara vardı.

İlk Çeyrek Korkuttu

2009’un ilk çeyreği çok zor geçti, Çinlilerin geleneksel yılbaşında 220 milyon kişi seyahat ederek dünya rekoru kırması, birçok bilim adamı tarafından krize bağlandı. İşsizlikten dolayı bu grup içinde birçok kişi bir daha şehire dönmemek üzere köyüne geri döndü yorumları yapıldı. Krize önlem alınmazsa Çin’de sosyal patlama olasılığı televizyonlarda tartışma konusu oldu. Çin’in açıklamış olduğu teşvik paketleriyle, Çin ekonomisi krizde en az yara alan ülke oldu.

Öğrenciler Zorlandı

Çin parası RMB nin, Türk parası karşısında kazandığı değer, gurbette okuyan Türk öğrencilerinin korkulu rüyası oldu. 2008 eylül okumak için gelen öğrenciler 1 TL = 5,7 RMB ediyorken, bu rakam bazı zamanlarda 3,7 RMB lere geriledi. Burada okuyan öğrencilerin en büyük gelir kapısı olan tercümanlıkta, kriz nedenliyle bayağı düştü. İstanbul Çin Başkonsolosluğu resmi vize acentası Ligarba Traval’den aldığımız verilere göre, 2009 yılının ilk yarısında Türkiye’den Çin’e giden iş adamları sayısında %90 düşüş olduğunu belirtildi.

İş Adamları Kemer Sıktı

İş adamları için de zor bir yıl oldu, ilk çeyrek ve ikinci çeyrekte yıpranan firmalar kemer sıktı. Firmalar üçüncü çeyrek sonlarına doğru toparlanmaya ve planlarını tekrardan revize etmeye başladılar. 2009 yılında nadasa çekilen firmalar 2010 yılına sıkı hazırlanıyorlar. Burada faaliyette olan birçok firma 2010 yılına umutla bakıyor. Kriz nedeniyle Çin pazarına çekimser bakan birçok Türk firmasının da 2010 ajandasında Çin bulunuyor.

Türk – Çin İlişkilerinde Altın Dönem

2009 yılı Türk-Çin ilişkilerinde milat oldu, Temmuzda Çin’in uygur bölgesindeki olayları saymazsanız olumsuz başka olay yoktu.2009 yılında Türkiye’den Çin’e birçok heyet geldi. Gelen heyetler sayesinde Türk firmaları Çin’e artık tehdit gözüyle değil bir fırsat olarak bakmaya başladılar. Bu heyetleri eleştirenlerde çıkabilir, geldiler ne oldu ki gibilerinden, ama buraya gelen heyetlerin Türk firmalarını daha da cesaretlendirdiğini görmekteyiz, bunun meyvelerini de önümüzdeki günlerde hep beraber milletçe yiyeceğiz.

Çin Dünya’ya Ders Verdi

Çin krize rağmen şaşırtıcı büyüdü, ikinci çeyrekte 7,9 ile büyüyen Çin, üçüncü çeyrekte ise 8,9 büyüdü. 2009 yılında Çin dünyanın en büyük araba pazarı oldu. Hükümetin açıklamış olduğu ekonomi paketleri, aktif mali ve uygun gevşekli mali politikaları sayesinde Çin krizden etkilenen en az ülke olarak tüm dünya’ya ders verdi.  Çin 2010 da Japonya’yı geçerek dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olmayı hedefliyor.

Büyük nüfusuyla iştah kabartan ve gelir seviyesi her geçen gün yükselen Çin pazarında yer almak için daha fazla zaman kaybetmeden Çin’e gelin, işletmenizi ileriye götürecek, büyütecek fırsatları kaçırmayın.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.