issizlik-fuari

Çin’de sosyal patlama ikazları gün geçtikçe daha da sıklaşıyor, biz kapanan iş yeri sayısının 60.000 olduğunu bildiğimizden, işsiz sayısınıda iyimser rakamlarla 6 milyon olarak kabul ediyorduk. 

Yapılan resmi açıklamalarla 20 milyon kişinin işsiz kaldığı açıklandı, Chun Jie (bahar bayramı) öncesi yoğunluğu da az çok tahmin etme şansınız olmuştur. Bu 20 milyon kişilik kesimden çok az kişi tekrardan şehire dönmeyi düşünüyor. Türkiye’nin iş gücü kadar insan bir anda işsiz kaldı.

Çin hükümetinin ne yapacağı merak konusu, bu tip toplumsal konular hakkında yazılar yazan, bir çok ekonomist ve sosyoloğun da katkıda bulunduğu blog bullog.cn Çin hükümetinin 2009 başlattığı interneti temizleme kararının kurbanı oldu.

Yukarıdaki fotoğraf eski felan değil bu sabah (5 şubat) Xinhua haber ajansından alınma, Beijing’de (Pekin) açılan bir fuarda 2 milyon aday kendisi için iş arıyor, bu arada bunlar sıradan iş gücü değil hepsi üniversite mezunu çoğu mühendis, kimi staj yapmak için kimi de daimi çalışmak için iş arıyor.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.