İstanbul’da ücretsiz olarak dağıtlan 20 dk gazetesi 18 temmuz 2008 cuma günkü sayısının 2. sayfasında “8/8/8’deki önemli sır” adlı haber tamamen benim şuradaki yazımdan (ç)alınmıştır.

Sabah Kanyon’a likemind temmuz buluşmasına giderken otobüste bir bayanın elinde gördüğüm gazetede haber gözüme ilişiyor, bu şekilde bir yazı bende yazmıştım diyorum içimden. Taksim’de inince o gazeteden alıyorum, metroya bindiğimde ise benim yazdığım yazının (ç)alındığını ve kaynak gösterilmediğini görüyorum.

18 temmuz 2008 Cuma günkü sayısında, 20 dk’nın 2. sayfasında yer alan 8/8/8’deki önemli sır haberi..

Dikkatinizi çekti mi ? Pekin olimpiyatları 08.08.08  de başlıyor bu bi tesadüf mü ? yada 08.08.08 Çinliler’e ne ifade ediyor ? Çinliler için 8 / 8 / 8 çok şey ifade ediyor. Sekizin Çince yazılış şekli sonsuzluk ifade eder. Çinde 8 rakamı her yerde ve çok sık kullanılır. Bir Çinli kızla evlenmeye kalkan,kızın arkadaşlarına 88, yada 188, veya 888 yuan vermek zorunda.

Benim 20 haziran 2008’de yazdığım yazının orjinal hali (ç)alınan kesimler kalın punto ile yazılmıştır. (Aradaki farkı bulun :) 

Dikkatinizi çekti mi ? Pekin olimpiyatları 08.08.08  de başlıyor bu bi tesadüf mü ? yada 08.08.08 Çinlilere ne ifade ediyor ?

Bunu bir çok arkadaşıma sordum fikirlerini almak için, bir çoğu peşi peşine gelen sayılar uğurludur, dolayısı ile ben 09.09.2009 da evlenmeyi düşünüyorum dedi :) Mantıklıydı yanlız  Çinliler için 8 / 8 / 8 çok şey ifade ediyor.

Daha önce Çinlilerin uğurlu sayılarını yazmıştık, peki neden 8 önemli. 8 kanton bölgesinde “Ba” olarak telaffuz edilir,  ve “çok kısa zamanda çok büyük ilerlemeler kaydedeceksin” manasına gelir. Aynı zamanda sekizin Çince yazılış şekli şu şekildedir, “八” şekil olarak sonsuzluk ifade eder. Dolayısı ile 8 rakamı çok ama çok önemlidir Çinliler için.

Çinde 8 rakamı her yerde kullanılıyor, bir Çinli kız ile evlenmeye kalkarsanız ve Çinde bir düğün yapmak isterseniz kızı evinden almaya gittiğinizde sizi kapıda gelinin arkadaşları karşılayacak ve onlara para vermek durumundasınız. Verceğiniz paralar 88 yuan yada 188 yuan veya 888 yuan olmak zorunda. Ben kıza dedim 444 yuan versem o zaman beni sana vermezler dedi, 4444 yuan vereyim dedim onu da kabul etmedi :) 4 rakamı da Çince de uğursuz bir rakam kabul etmemesinin nedeni ondan dolayı. 4 Çince de “Sı” olarak telaffuz edilir tonlama olduğundan “sı” aynı anlamda ölüm anlamına da gelmektedir.

Çinliler olimpiyatları da 08.08.08 tarihine denk getirmişler, helal olsun adamlara :) diğer uğurlu sayılara da buradan bakabilirsiniz.

El insaf 20 dk bunu okuyup aradan kelimeleri seçmek kolay, altına www.cingunlugu.com yazmak çok mu zor ?

13 Yorum var
 1. Furkan | 18 Tem 2008 | 23:47:31

  bu kadar kaliteli bir günlüğün yazısını çalıp üstelik kaynakda belirtmemişler. 20 dk gazetesini kınıyorum.

 2. AoRGuN | 18 Tem 2008 | 23:49:19

  Kınıyorum fakat burda gözüme çarpan bir şey var; eskiden bloglar gazetelerden çalardı, şimdi gazeteler bloglardan çalmaya başlıyor. Yeni bir devrin kapısını açılıyor sanırım :)

 3. ilyas | 18 Tem 2008 | 23:50:14

  Bunlardan her sey beklenır abıcım o ondan calar o ondan yayılır gıder yarın bir gün hurrıyette sabahta milliyet cıkarsa bu haber hiç şaşırma :)

 4. Scar Tissue | 19 Tem 2008 | 13:32:21

  selamlar…

  ben sabah gazetesi reklam departmanında çalışıyorum. işim gereği bu tabloid gazeteleri de reklamları için otobüsde giderken okuyorum.

  biliyosunuzdur ki hürriyet grubu da blog sistemine onpunto.com ile bir giriş yaptı ve ordan haberleri yayınladıklarında belli bir ücreti yazıyı yazan kişiye veriyorlar,hala veriyorlar mı bilmiyorum ama son bir sitede okuduğumda onpunto.com ve hürriyet grubu anlaşmalarını bozdular.

  20 dk. da ise işte bu haberlerden yararlanıyordu. fakat son zamanlarda bu anlaşmanın bozulması ile birlikte bazı bloglardan yayınlar yayınladılar. nerden mi biliyorum ben her ne kadar gündüz iş telaşıma düşsemde akşamları internetde bloglarda aktif olmaya çalışıyorum.

  bloglarda artık içerik olarak o kadar güzel konular olmakta ki haber siteleri ve medya kuruşları farklı haberler üretmek adına böle yollara başvurabiliyorlar.

 5. hrn | 19 Tem 2008 | 16:09:56

  Gazetenin genel yayın yönetmeniyle falan iletişime geçmelisin bence Yavuz abi Belki ileriki basımlarda bahsedeler özür dilerler.Çok ayıp etmişler ama.

 6. Süleyman SÖNMEZ | 19 Tem 2008 | 20:54:47

  Onlar bizden çaldıkça biz güçleneceğiz. Aslında artık devirlerinin bittiğini ilan edecekler. Vatandaş medyası en güçlü medyadır.

  Çünkü bir yazar tek başına sürekli mükemmel yazamaz. Ama bir konuda mutlaka milyonlarca kişiden birisi ondan iyi yazar.

  Bir gün gelecek, bir konuyu en iyi yazan o gün seçilecek, daha o gün ve vatandaş medyası o anda oluşan portallerden oluşacak.

  Bu değişken dengeli sistemle diyelim bir yerde bir olay mı oldu, onu hemen cep telefonuna çeken ve güzelce anlatan kişi stüdyosunda veya plazasındaki haberciyi dümdüz edecek. İster inanın ister inanmayın.

  Dünyadaki medya devleri çoktan uyandı. Vatandaşlara portaller açtılar telif veriyorlar. Video ve haber istiyorlar.

  Bizimkiler ise gizlice çalıyorlar. İşte medya farkı.

 7. Cocuklacocuk | 19 Tem 2008 | 23:31:14

  Gazeteden bağlantıya geçen oldu mu? çok ayıp .

 8. yavuzselimsen | 20 Tem 2008 | 00:12:31

  6 gün içinde bloglardan (ç)alınan 2. yazı, en azından ben iki tanesini biliyorum. Geçen cumartesi günü Türkiyenin en iyi kültür sanat blogu olan http://www.gunesintamicinde.com dan esinlenerek (ç)alan Hürryetten sonra, yine Hürriyete bağlı ücretsiz dağıtılan 20 dk da benim yazımı (ç)almış durumda.

  Açıkcası Doğanları fazla kafaya takmıyorum PO ile vergi kaçırarak milletçe paramızı (ç)alan bir zihniyetin yazımızı (ç)alması çok abes bir durum değil.

  Bizim basından aldığımız yazılarda altına kaynak belirtme olgunluğumuzu bize örnek olması gereken yıllardan beri bu işi yapanlardan görememek çok üzücü bir durum.

  Doğan’a bağlı onpunto.com un banner reklamlarında şu ifadeye rastladım “blog çöplüklerinde kaybolmayın” bizi çöplük olarak gören ve çöplükten yazı çalan zihniyeti de kınıyorum.

  20 dk irtibat adresi maalesef yok, imtiyaz sahibi Hürriyet gazetesi A.Ş. mail atmak imkansız.. 60. yılını kutlayan insan haklarından bahseden kuruma hangi insan haklarından bahsettiğini de sorma isterim.

 9. birblog | 20 Tem 2008 | 13:23:31

  Biz biliyoruz abicim. Sen boşver onları. Çalan utansın. Bu arada denk getirip okkalı bir yazı yazmaz değiliz. Türkiyede ki en iyi Cin haberlerini bu blogtan başka nerede bulabilecekler ki zaten

  Sıkma canını. bunları okuyorlardır zaten. Ah eşşek kafam dediklerini duyuyorum. 😀

 10. arabacı | 21 Tem 2008 | 13:21:17

  Bence pek çalıntı gibi durmuyor. Siz çalındığını iddia ettiğiniz yazınızda kaynaklarınızı belirtmemişsiniz. Kaynaklar kişi, internet sayfası, gazete olabilir.

 11. yavuzselimsen | 21 Tem 2008 | 16:04:34

  @ arabacı yazıyı okudunuz mu ? ne biliyim yada fotoğrafa baktınız mı ?

  Fotoğraf kötü ne yapayım gazete sayfası o şekilde çekebildim. Gazetenin tarihini hangi sayfasında bulunduğunu yazının başlığını verdim. Bunlara ek olarak fotoğrafını çektim, benden (ç)aldıkları metinide bu yazıya koydum.

  20 dk internet sayfası hatta bir adet mail adresini bulursan bana da verde kendilerine neden yazımı çaldıklarını sorayım.

 12. Erdal | 21 Tem 2008 | 22:01:52

  5 numaralı yorum şahane. En iyi yorum yarışması olursa günün birinde adayım bu yorumdur. Bence o kadar kafana takma, niteliksiz bir gazete. Sonuçta o sayfaları hazırlayan kişiler ya yeni staj yapan gazeteci adayları ya da işin kolayına kaçan emek hırsızlarıdır.

 13. […] Hatırladığım kadarıyla Süleyman Sönmez‘in yazısının bir bölümü Hürriyet, Yavuz Selim Şen‘in ise yazısının tamamı izinsiz alınmıştı. Aslına bakarsanız, ulusal medya diyip […]

Yorum yapınız.