mommo-kiz-kardesim

12. Shanghai filim festivali dolayısıyla, blogumuzu fazla boşladık, çok eğlenceli ve çok yorucu bir hafta oldu, bu sabah itibarıyla kafilemiz Türkiye’ye döndü.

12. Shanghai filim festivaline, Türkiye 5 filim ile katıldı, Mommo Kız Kardeşim, Üç maymun, Nokta, Issız Adam ve Uzak İhtimal filimleri festival kapsamında gösterimleri yapıldı.

Türk kafilesi 15 kişiyle salı günü Shanghai’a vardı, Mommo Kız Kardeşim filminin yönetmeni, Atalay Taşdiken ve görsel yönetmeni Ali Özel ile birlikte o akşam buluştuk, Dönmeyenler programı için plan program yaptık.

12. Shanghai filim festivalinde Çarşamba günü Türk kafilesinin 10:30 da basın toplantısı oldu. Basın toplantısı sırasında TÜRSAK başkanı Engin Yiğitgil’e neden sadece yeni filimlerle filim festivaline katıldığı soruldu. Engin bey, filim komitesine 15 filim yolladıklarını komitenin bu beş filmi seçtiğini söyledi.

Üç maymun filminin Galasına katılma fırsatım oldu, yönetmeni Çin’e gelmemiş olsa da, Üç maymun filminin başrol oyuncusu Hatice Aslan festivaldeydi.

Çinlileri ağlatan filim

Festivale katılan öyle bir Türk filmi vardı ki, Çinliler dahi göz yaşlarını tutamadı, Atalay Taşdiken imzasını taşıyan Mommo kız kardeşim filminde salonda bulunanlar göz yaşlarını tutamadılar.

Kültür bakanlığı telif hakları ve sinema genel müdürü Dr.Ş. Abdurrahman Çelik, gelecek yıllarda Shanghai da Türk filim haftaları düzenlemek için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

İsmini zikretmeden geçemeyeceğim bir kişi de Nokta filminin yönetmeni, Derviş Zaim bey. Kendisinin göstermiş olduğu yakınlık için sadece teşekkür etmek istedim. Festival kapsamında Shanghai a gelen kafilemizdeki herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

1 Yorum var
  1. Kazim Goker | 21 Haz 2009 | 03:47:51

    Issiz Adam ve Mommo filmlerini seyrettim. Tebrikler.. Yanliz Turk vatandaslarimizin gala disinda filmlerimize ilgi gostermelerini beklerdim..

Yorum yapınız.